Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa Doğası Okullarda!

Şanlıurfa Doğası Okullarda!
Şanlıurfa Doğası Okullarda!

 
Şanlıurfa bozkırlarının ve burada yaşayan çizgili sırtlan, çöl varanı gibi koruma öncelikli türlerin tanıtılması ve korunması için köy okullarında eğitimler verilmeye devam ediliyor.. Eğitimler gönüllü Doğa derneği eğitmenlerden oluşan beş kişilik eğitim ekibiyle düzenleniyor.

Urfa doğasının keşfedilmesi ve korunması için köylülerle beraber yürütülen çalışmada Urfa bozkırlarına özgü olan çizgili sırtlan, çöl varanı, Avrupa ölçeğinde ki canlı türleri gibi türlerin yaşama alanlarının belirlenmesi, bu türlerin yöre insanı tarafından daha çok tanınması ve korunması hedefleniyor.

Yapılan bu çalışmalar, Birecik Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi ve Doğa Derneği ortaklığı, Birleşmiş Milletler GEF Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteğiyle yürütülen Urfa Doğası Koruma Projesi kapsamında gerçekleştiriliyor.
 
Proje Koordinatörü Yusuf Özbey yaptığı açıklamada; Şanlıurfamız Avrupa ölçeğinde olmayan canlıları bünyesinde barındırmaktadır. 1 m boyunda dev kertenkelesi, Anadolunun son Çizgili Sırtlanları halen yaşamya devam etmektedir. Bu sebeple bizim görevimiz Şanlıurfalılar  olarak bu canlılara sahip çıkmaktır ve korumaktır dedi. Özbey, Doğa Derneği ve diğer kurumlarla ortaklaşa biz bunu köy okullarında eğitimlerle başladık. Şanlıurfadaki bütün büyüklerimizden bu konuda detsk istiyoruz dedi.

www.balikligol.com
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu