Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Şanlıurfa Büyükşehir Oluyor

Şanlıurfa Büyükşehir Oluyor

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2010 Pazartesi 10:34
Şanlıurfa Büyükşehir Oluyor
Trabzon, Malatya, Şanlıurfa, Denizli ve Hatay “büyükşehir belediyesi” statüsüne yükseltiliyor. Konuyla ilgili çalışmalar Erdoğan’a sunuldu..
Bakan Beşir Atalay, son Bakanlar Kurulunda çalışmalarla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğana bilgi verdi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ağustos ayında Şanlıurfaya yaptığı resmi ziyaret sırasında, aralarında Şanlıurfanın da bulunduğu üç kentin belediyesinin Büyükşehir Belediyesi haline getirilmesi için çalışma başlatıldığını açıkladı.

Bunun üzerine nüfusları 750 bini geçen bazı kentlerin bu statüye yükseltilmesi amacıyla mevzuat çalışması başlatıldı.

İlk aşamasında Şanlıurfanın yanı sıra Malatya ve Denizli kapsama alındı. Sonra çalışmalara Hatay ile Trabzon da eklendi. Böylece, 5 büyük kentin belediyelerinin, alt kademe belediyelerinin de kurulmasına olanak sağlayan Büyükşehir Belediyesi statüsü yükseltilmesi öngörüldü.

Halen yürürlükteki 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası uyarınca kurulması öngörülen yeni büyükşehir belediyelerle ilgili çalışmaların İçişleri Bakanlığında tamamlanması sonrasında Atalay, Erdoğanı bilgilendirdi. Son Bakanlar Kurulunda Atalayın Erdoğana 5 kentin ismini sunduğu öğrenildi. İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Erdoğanın talimatına göre, hazırlanan yasa tasarısının Başbakanlıka gönderileceğini kaydetti.

16 BÜYÜKŞEHİR VAR

Yurt genelinde, Büyükşehir Belediyesi statüsü taşıyan 16 kent şöyle: Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya, Samsun. Bu büyükşehir belediyelerden Ankara, Bursa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya ve Samsun Ak Partili, Adana MHPli, Antalya, Mersin ve İzmir CHPli, Diyarbakır BDPli, Eskişehir DSPli belediye başkanlarınca yönetiliyor. Trabzon, Malatya, Denizli ve Hatay belediyeleri Ak Partili. Şanlıurfada ise SPli belediye başkanı görev yapıyor.

Kaynak :
http://www.internethaber.com/iste-buyuksehir-olacak-5-kent-314323h.htm#ixzz17yUgaq8Y
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com