Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa, Berlin ITB Turizm Fuarında tanıtıldı

Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş başkanlığında Valilik toplantı salonunda Berlin ITB Turizm Fuarı değerlendirme toplantısı yapıldı.

Şanlıurfa, Berlin ITB Turizm Fuarında tanıtıldı
Şanlıurfa, Berlin ITB Turizm Fuarında tanıtıldı
Toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Necmi Karadağ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız, ŞUTSO Başkan Yardımcısı Cem Göncü, ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Kılıçoğlu, GAP İdaresi Başkanlığından Gül Gemalmaz ve Süphi Özer, Karacadağ Kalkınma Ajansından Ayşeğül Özbek katıldı.Yapılan değerlendirmede Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Belediyesi, GAP İdaresi Başkanlığı, Karacadağ Kalkınma Ajansı, İl Özel İdaresi, ŞURKAV ve Ticaret Sanayi Odası Başkanlığı’nın katılımı ve katkılarıyla ortak akıl ile hareket ederek ilin tanıtımın yapılmasının çok önemli olduğu, oluşturulan bu birlikteliğin devam etmesi gerektiği ifade edilmiştir. Vali Celalettin Güvenç’in özel gayretleri ve Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımlarıyla Şanlıurfa tarihinde ilk defa uluslararası nitelikte bir fuara katılmıştır.Şanlıurfa 170 bin ziyaretçi ve yaklaşık 11 bin katılımcı ile 160 bin metrekare alanda, 40 salonda 180 ülkenin katılımı ile 07-11 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen Dünyanın en büyük ve en eski turizm fuarı ITB Berlin 2012 Turizm Fuarına Göbeklitepe imitasyonlu özel ve ayrı bir stantla yer almıştır. Dünyanın en büyük ve en eski Turizm Fuarına bağımsız bir stantla katılan tek il Şanlıurfa olmuştur.Özellikle geçen sene Göbeklitepe resim sergisini 100 bin kişinin ziyaret ettiği Berlin’e Göbeklitepe vurgusu ile katılmak, Şanlıurfa’ya gelen yabancı turist sayısını artırmak açısından çok önemli olduğu bir kez daha vurgulanmıştır.Ulusal ve Uluslararası basın ve medyada Türkiye’nin Berlin Fuarına katılımı ile ilgili haberlerde Şanlıurfa özelinde haberlere yer verilerek Göbeklitepe vurgusu yapılması “Berlin Turizm Fuarında Rakipler Sustu, Türkiye ‘göbek’ attı!”şeklinde çıkan haberler, Şanlıurfa’nın tanıtımı ve turizminin gelişimi için önemli bir reklam olmuştur.


ITB Berlin 2012 Turizm Fuarında oluşturulan Göbeklitepe temalı stant, katılımcıların büyük ilgisini çekmiş; Şanlıurfa standını Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, İstanbul, Antalya, İzmir, Manisa, Kütahya, Mersin illerimizin Valileri ziyaret etmiştir. Şanlıurfa haricindeki iller, Türkiye holünde iller için oluşturulan bir masada illerini tanıtırken, Şanlıurfa hem Türkiye holünde 1 masada, hem de Türkiye’den tek il olarak 30 m2 Göbeklitepe temalı özel stantla Şanlıurfa’yı tanıtmıştır. Göbeklitepe Kazı Başkanı Sayın Prof. Dr. Klaus Smith ve kazı ekibinin de Şanlıurfa standında hazır bulunmaları ve anlatımları büyük ilgi görmüştür.
Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş başkanlığında yapılan değerlendirme toplantısı sonucunda kurumlar arası oluşturulan ortak akılla hareket etme birlikteliğinin devam etmesi kararlaştırılmış, ayrıca Şanlıurfa’nın turizm potansiyelinin yurt içi ve yurt dışında yapılacak tanıtımlarla artırılmasına yönelik bir dizi kararlar alınmıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır