Advert
Advert
Advert

TESCİLLİ MEKAN YAĞMURDAN ÇÖKTÜ

Şanlıurfa Aşağı Halfeti Mahallesi’nde bulunan ve tescilli olan yapının yağan yağmurdan etkilenerek çöktü. İlçe Belediyesi Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu.

TESCİLLİ MEKAN YAĞMURDAN ÇÖKTÜ
TESCİLLİ MEKAN YAĞMURDAN ÇÖKTÜ

 Belediye Fen İşleri Birimi’ne bağlı ekiplerimiz konuya ilişkin tutanak tutarak, tescilli olan yapı ilişkin gerekli çalışmaların başlatılması için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu. 

Halfeti ilçemize bağlı Aşağı Halfeti Mahallesi’ndeki Değirmendere’ye giden yol üzerinde bulunan ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun koruması altında bulunan tescilli yapının duvarı çöktü. Eski bir bina olan ve korunmasına dair herhangi bir önlem alınmayan bina duvarının yağan yağmurdan etkilenmesi sonucu yıkıldığı belirtildi.

 Ekiplerimiz tehlikeye karşı şerit çekti 

Aşağı Halfeti Mahallesi’ndeki en gözde ve gelen turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Değirmendere’ye giden yolda meydana gelen yıkıntıda, bina duvarının taş ve molozlarının yola düşerek kapatması üzerine Belediyemizin Fen İşleri Birimi’ne bağlı ekipler olay yerinde incelemelerde bulundu. Ekiplerimiz yağan yağmurdan etkilenmesi sonucu yıkılan duvar taş ve molozlarının yola kaymasıyla kapanan yol ve halen geriye kalan binada bulunan yıkım tehlikesine karşın ekiplerimiz tutanak tuttu. 

Ekiplerimiz, yaşanacak olası bir tehlikeye karşı çöküntünün yaşandığı alan etrafına güvenlik şeritleri çekti. Ekiplerimiz tescilli olan yapı için tuttukları tutanakları gerekli işlemlerin yapılması için tutanağı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na gönderdi. 

Tescilli yapılar tehlike korunmuyor 

Aşağı Halfeti’de buna benzer birçok eski ve tarihi yapı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca koruma altına alınarak tescillenmesine rağmen, herhangi bir restore ve güçlendirme çalışması ise bulunmamakta.

Şanlıurfa Aşağı Halfeti Mahallesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Sahte çipli kimlik kartlarını basan kalpazanlara baskın
Sahte çipli kimlik kartlarını basan kalpazanlara baskın