Advert
Advert
Advert

Urfa Arkeoloji Müzesini kaç kişi ziyaret etti?

geçtiğimiz yılın ortalarında açılan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ni kaç kişi ziyaret etti. Arkeoloji Müzesi bu ziyaretlerden elde ettiği gelir de belli oldu. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nin geçtiğimiz yılın son 7 ayında 49 bin 696 kişi tarafından ziyaret edildiği, toplamda 192 bin 175 lira gelir elde edildiği bildirildi.

Urfa Arkeoloji Müzesini kaç kişi ziyaret etti?
Urfa Arkeoloji Müzesini kaç kişi ziyaret etti?

3 yıla yakın bir zaman süren yapım aşamasından sonra geçen yıl Mayıs ayında kapılarını açan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi bir süre misafirlerini ücretsiz olarak ağırlamıştı.

2015 yıl Haziran ayı ile Aralık ayları arasındaki 7 aylık sürede Müzeye 36 bin 249 kişi biletli. 2 bin 705 kişi müze kartla, 10 bin 742 kişi ise ücretsiz giriş yaptı. Satılan biletlerden 182 bin 475 lira, satılan 315 Müze karttan ise 9 bin 700 lira gelir elde edildi.

Paleolitik Çağ’dan İslamiyet dönemine kadar yaklaşık 10.000 eserin sergilendiği müze, 34.000 metrekare kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük müzelerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Müzede yaklaşık 10 bin eser sergileniyor.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Arkeopark ve Edessa Mozaik Müzesi’nden oluşan kompleks aynı zamanda birçok canlandırma da barındırıyor. Sadece Neolitik Dönem’e ait 500 eserin teşhirde olduğu müzenin tamamı gezildiğinde 4,5 kilometre mesafe katedilmiş oluyor.

Müzede ilk durak Paleolitik Çağ. Burada insanların avlanma şekli, ateşi nasıl yaktığı canlandırılıyor. Bu güzergahtan devam eden ziyaretçilerin karşısına, “dünyanın gerçek boyutta yontulmuş ilk eseri” olarak bilinen Balıklıgöl Heykeli çıkıyor. Daha sonra Neolitik Çağ ve bu çağın en önemli eserleri olan Göbeklitepe ve Nevali Çori ‘ye ait tarihi eserler ön plana çıkıyor. Ziyaretçiler sırasıyla, ticaretiyle ünlü Kalkolitik Çağ’ı, Lidar Höyük’ten çıkarılan Tunç Çağı’na ait eserleri, bazalttan yapılmış Demir Çağ eşyalarını gördükten sonra, son olarak İslami Dönem salonuna ulaşıyor. İslami bölümde ise, “Peygamberler Şehri Urfa’da” insanların tek tanrı inancı ve Nemrut ile olan mücadelesinin anlatıldığı, 12 projeksiyon cihazından 4 duvara aynı görüntüyü veren video gösterimi mevcut.

Müzede her dönemin daha iyi anlaşılabilmesi için toplamda 20 adet canlandırma bulunuyor.

Gökçe Çelikkan/ hizmet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır