Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa-Ankara sefer sayısının düşürülmesine tepki

Türk Hava Yolları'nın Şanlıurfa-Ankara arası sefer sayısını düşürülmesine Şanlıurfa Ticaret ve Sanayii Odası tepki gösterdi.

Şanlıurfa-Ankara sefer sayısının düşürülmesine tepki
Şanlıurfa-Ankara sefer sayısının düşürülmesine tepki

Türk Hava Yolları’nın Şanlıurfa Ankara arasındaki sefer sayısını 2’den  1’e düşürmesine tepki  gösteren Şanlıurfa Ticaret ve Sanayii Odası (ŞUTSO),  yaptığı bir basın açıklamasıyla kararın geri alınmasını istedi.

ŞUTSO toplantı salonunda yapılan basın açıklamasını okuyan ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin, sefer sayılarının düşürülmesi kararının yanlış olduğunu, bu kararın geri çekilmesi gerektiğini belirtti.

Türk Hava Yolları’nın yan kuruluşu olan Anadolu Jet’in Şanlıurfa Ankara sefer sayısını azalttığını söyleyen Ertekin,  1 Haziran’dan itibaren 2 olan sefer sayısı 1’e düşürüleceğini, Anadolu Jet’in Şanlıurfa – Ankara, Ankara – Şanlıurfa Sabah seferleri iptal edileceğini dile getirdi.  

 “Seferlerinin günde 1 sefere düşürülmesi doğru bir yaklaşım değildir”

Ertekin, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Geçtiğimiz günlerde Anadolu Jet Bölgesel Uçuşlar Başkanlığı'na bir yazı göndermiş ve Şanlıurfa-Ankara seferlerinin günde 3 sefere çıkarılması ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na sefer düzenlenmesini talep etmiştik. Biz, sefer sayılarımızın artacağını düşünürken tam tersine düşürülüyor. Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre nüfusu 1 milyon 800 bini aşan, günden güne ekonomisi gelişen ve yolcu doluluk oranı yüzde 70’i geçen Şanlıurfa’da; Şanlıurfa - Ankara seferlerinin günde 1 sefere düşürülmesi doğru bir yaklaşım değildir” dedi.

Sefer sayılarının azaltılması kabul edilemeyeceğini belirten Ertekin,  “Seferlerin iptali, kentimizin prestijini, turizm sektörünü, işadamlarını ve sanayicileri oldukça etkileyecek, tüm yolcularda mağduriyete sebep olacaktır” şeklinde konuştu.  

Kararının iptalini beklediklerini söyleyen Ertekin,  “Şanlıurfa - Ankara seferlerinin daha da arttırılması hususunu tekrar gündeme taşıyıp o yönde de çalışmalar başlatacağız” ifadelerini kullandı.


“Elektrik fiyatları çok yüksek”

Şanlıurfa’nın pahalı elektrik kullandığını da kaydeden Ertekin, Şanlıurfa’nın ekonomisinin büyük ölçüde tarıma dayalı olduğundan tarlaların büyük çoğunluğunun elektrikle sulandığını ifade etti. Ertekin,  “Sulama elektrik fiyatlarının yüksek olması dolayısıyla çiftçi, sulama imkanı varken, elektrik fiyatlarından dolayı tereddüt etmekte, belki de ekmeyerek büyük bir ekonomik kayba sebep olmaktadır” dedi.


Bu durumun işsizliğin artmasına sebep olacağını vurgulayan Ertekin,  Tarıma dayalı sanayide bundan büyük bir darbe yiyeceğini.  Bunun için tarımsal sulama tesislerinin elektrik fiyatlarının bir an önce düzenlenmesi gerektiğini belirtti.  (Abdulhekim Bulut-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu