Advert
Advert
Advert

Sanayi Üretim Endeksi, yüzde 1,4 azaldı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,4 azaldı.

Sanayi Üretim Endeksi, yüzde 1,4 azaldı
Sanayi Üretim Endeksi, yüzde 1,4 azaldı

TÜİK sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı); 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,5 arttığını belirti. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,0 azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 arttı 

Sanayinin alt sektörleri, (2010=100 temel yıllı) 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 11,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 7,7 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek düşüş dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. 

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde4,7 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş temel eczacılık ürünlerinin imalatında gerçekleşti 

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 25,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde14,8 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı, yüzde11,3 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti. 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti.
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde13,9 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde7,2 ile mobilya imalatı, yüzde6,1 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti. (İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bizler Maddi ve Manevi Yönden Güçlü Gençlik İçin Çalışıyoruz
Bizler Maddi ve Manevi Yönden Güçlü Gençlik İçin Çalışıyoruz
Flaş Karar! İstifa etmeyen belediye başkanı görevden alınacak
Flaş Karar! İstifa etmeyen belediye başkanı görevden alınacak