Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Sanaatkarların Eleman Sıkıntısı

Sanaatkarların Eleman Sıkıntısı

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2010 Cumartesi 11:28
Sanaatkarların Eleman Sıkıntısı

     Gaziantep’te kısa adı GATEM olan ‘Gaziantep ticaret ve sanayi merkezinin ayakkabıcılar sitesinde önder ayakkabıcılık unvan’ıyla ayakkabı ve bot imalatı yapan ‘Ali doğan’ usta bize yaptığı açıklamada; sekiz yıllık kesintisiz zorunlu eğitim nedeniyle eleman sıkıntısı çektiklerini söyledi.

     Ali usta; her geçen gün eleman eksiliyor fakat yerine yenisi gelmiyor. Eski vasıflı elemanların bazıları yaşlanıyor. Bazıları ölüyorlar, emekli oluyorlar, bunların yerine yeni çırak almak/yetiştirmek lazım ki ilerde sıkıntı olmasın. Fakat sekiz yıllık zorunlu eğitim yüzünden bu çok zor oluyor.

     Çünkü sekiz yıllık kesintisiz zorunlu ilköğretimi bitiren bir çocuk 15 yaşına gelmiş oluyor ve 15 yaşındaki çocuk delikanlılık yaşına geldiği için gelip çırak olarak çalışmak istemediğinden dolayı hem biz ustalar mağdur oluyoruz. Hem ilerde eleman sıkıntısı çok büyük olacaktır.

     Üstelik bu yaştan sonra (15 yaşına gelmiş) bir çocuğu yetiştirmek birçok meslekte zor, hatta bazı mesleklerde imkansız oluyor diye dert yandı…

Mehmet Emin Kuş/www.balıklıgöl.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'daki Tarım arazilerine DSİ tarafından su verilecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com