Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Sajo'yu haklayan Hırço Bey'in oğlu Urfa'ya sığındı

Sajo'yu haklayan Hırço Bey'in oğlu Urfa'ya sığındı

Şanlıurfa’nın Kurtuluş savaşında büyük kahramanlıklar sergileyen Hırço(Mustafa)bey’in Oğlu Behzat Şahin, Suriye’deki iç çatışmalardan kaçarak memleketi Şanlıurfa’ya sığındı.

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2013 Perşembe 16:22
Sajo'yu haklayan Hırço Bey'in oğlu Urfa'ya sığındı

Babasının hatıralarını yaşadığını belirten Behzat Şahin; “Kimseden bir beklentim olmadı ve olamazda ama doğrusu babamı unutmalarını istemem. Sağolsunlar Valilik Kurtuluş Müzesi açmış ve babamın resimleri var orda çok duyulandım” dedi.

 

Şanlıurfa’mızın Şanlı Tarihinin 83. kurtuluş yıl dönümünde yıllardır unuttuğumuz Urfa’nın gerçek kahramanlarından biri olan ve adına Türküler, Maniler yazılan, Hırço(Mustafa)bey’in  Oğlu Behzat Şahin ile görüştük.

 

Çetelerin halen dillerimizde ve hatıralarımızda. De Yırı yırı yırı Bozan bey De yırı yırı yırı Hırço Bey Çetelerin gidiyor dönmüyor geri..  türkülerin uğruna yakıldığı adamın oğlu ile görüştük.

Olduğu gibi kurtuluş savaşımızda Fransızlara gelen desteği ve asker takviyesini durduran ve tren raylarını bozarak Fransızlara gelecek her türlü yardımı aksatan. Mityaryöz olayında Mürşit Pınar’da Fransızlarla göğüs göğse çarpışan ve Fransız Ordu Komutanı Yüzbaşı Saco(sajo)’nun Urfadan kaçarken şebeke dağlarında çetelerinin önünü keserek Saco’nun Ordusunu dağıtan ve yok eden, Sonra da Saco’yu öldüren Hırço(Mustafa)bey’in Oğlu Behzat Şahin Şanlıurfa’ya gelmiş yıllar sonra.

 

Behzat Şahin’le yaptığımız görüşmede; “Babamın Büyük emek vererek bugün ki Urfa’da olmak benim için büyük şeref. Kimse bilmez ama Fransızlar Babama Baş Belası diyorlarmış. Eğer Babam gibi kahramanlar olmasaydı ben bugün burada olmayacaktım ve maalesef burada yaşayan vatandaşların ismi belki de Fransız ismi olacaktı. Babamı ve silah arkadaşlarını bu vesile ile saygıyla anıyorum” dedi.

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın kendilerinden haberdar olup olmadığını sorduk. Behzat Şahin; “Kimseden bir beklentim olmadı ve olamazda ama doğrusu babamı unutmalarını istemem. Sağolsunlar Valilik Kurtuluş Müzesi açmış ve babamın resimleri var orda çok duyulandım. Benim tek isteğim var. Türkiye’de oturma izni almak istiyorum malum Suriye’de durumlar belli. Şuan 3 aylık iznim var ve 2. ayını doldurdu. Yani bir ay kaldı. Eğer bu süreyi aşarsam Suriye ve Türkiye tarafından bana 5 yıl Şanlıurfa’ya giriş yasağı gelecektir. Yetkililerden bu konuda destek istiyorum.  Bu vesile ile Şanlıurfa Valiliğine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Ahmet Akbaş / Urfaensonhaber

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şehit Muhammet Fatih Safitürk'ün ismi Akçakale’de yaşayacak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com