Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Şair Nabi Nihayet Hatırlandı!

Şair Nabi Nihayet Hatırlandı!

UNESCO tarafından ilan edilen "2012 Uluslararası Şair Nabi Yılı" kapsamında Karaköprü Belediyesi ve Anadolu Yazarlar Birliği ortaklaşa bir dizi etkinlik düzenliyor.

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2012 Salı 22:06
Şair Nabi Nihayet Hatırlandı!2012 Uluslararası Nabi yılı kapsamında Türkiye genelinde çok sönük geçen anma programlarından sonra Şair Nabi memleketi Şanlıurfa'da bir dizi etkinlik düzenlenerek gündemde tutulacak.

Şanlıurfa Karaköprü Belediyesi ile Anadolu Yazarlar Birliği bu bağlamda  Şair Nabi'nin kapsamlı bir biyografisini "Meliküş-Şuara Yusuf Nabi" adıyla yazar Mehmet Kurtoğlu'na hazırlattı.
Nabi'nin bestelen eserlerinin ve şiirlerinin sunulduğu "Nağme ve Şiirlerle Nabi" isimli konser ve şiir dinletisi sanatseverlerle buluşacak.
Karaköprü beldesinde yapılan bir amfi tiyatroya ve parka Şair Nabi adı verilerek şairin hatırası yaşatılmaya çalışılacak.
Ayrıca Şair Nabi adına bir anıt düzenlenecek.
Kamuoyunda şair Nabi algısı oluşturmak için evlere 20 bin mektup gönderilecek.
Ve son olarak yılın anısına şairin bilinen bir beyti kartondan bir levha halinde kamuoyuna takdim edilecek.
Belediyeciliğin yalnızca alt ve üst yapı çalışmalarından ibaret olmadığını vurgulayan Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi konuyla ilgili olarak şunları ifade etti:
“Avrupa toplumlarında ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi belediyeciliğin yalnızca mimari ve teknik işlerden ibaret olmadığının, kültürel ve sosyal belediyeciliğinin öneminin arttığının farkındayız. Bu bilinçle bir yandan şehri fiziki olarak imar etmekle, diğer yandan toplumu değiştirip dönüştürecek ve şehir ruhunu inşa edecek kültür ve sanat faaliyetlerine önem vermekteyiz. Bu bağlamda şair Nabi'yi memleketinde şanına yakışır bir şekilde anmaya karar verdik."

Urfa’nın kültür ve sanat hayatında Şair Nabi’nin önemli bir yeri olduğunu belirten Anadolu Yazarlar Birliği Başkanı Necdet Karasevda programla ilgili şunları söyledi:
“Şiirleriyle geniş bir coğrafyada şöhret bulan, Urfa’mızın sıra gecelerinde şiirleri terennüm olunan, yakın zamanlara kadar ilimizde cuma salalarında minarelerden naatları okunan ve Urfalının zihninde Nabi Hazretleri olarak yer edinen şairimizin vefatının 270.yıldönümünü fırsat bilerek onu güzel etkinliklerle anmayı, gençlerimize bu değerli şahsiyeti tanıtmayı vazife bildik. Tüm etkinliklere halkımızı bekliyor, umarım bu çalışmalarla bir nebze de olsa Şair Nabi hazretlerine karşı vefa borcumuzu ödemiş oluruz.”
Etkinlikler 22 Kasım Perşembe günü Urfa City AVM salonunda saat 19.30’da "Nağme ve Şiirlerle Nabi"  adlı şiir ve musiki dinletisiyle başlayacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa Valiliği derneklerle toplantı yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com