Advert
Advert
Advert

Said Nursi o gerçeği 54 yıl önce açıklamış

Son günlerin tartışılan meselesi hakkında Bediüzzaman Said Nursi, bizim bugünlerde öğrendiğimiz tarihi gerçeği açıklamış.

Said Nursi o gerçeği 54 yıl önce açıklamış
Said Nursi o gerçeği 54 yıl önce açıklamış

Yıllardır Osmanlı arşivlerinde çalışan Prof. Dr. Ahmed Akgündüz, geçtiğimiz günlerde düzenlenen birkonferansta Bediüzzaman Said Nursi 'nin soyunun Peygamber Efendimiz'e (S.A.V) kadar uzandığına dair belgeleri kamuoyuyla paylaşmıştı. Osmanlı arşivlerine dayanan şecereye göre Üstad Bediüzzaman'ın anne tarafından seyyid,baba tarafından şerif olduğu ortaya çıkmıştı.
Konuyu köşesine taşıyan Risalehaber.com yazarı Abdurrahman Iraz, bu meselenin yıllar önce Bediüzzaman tarafından bizzat dile getirildiğini gösteren bir hatırayı yazdı. İşte o konferansta Bediüzzaman'ın yaşayan talebelerinden Hüsnü Bayram'ın anlattığı hatıra...
"1958 yılında Ahmed Fevzi Ağabey Üstad'ı Isparta'da ziyarete geliyor. Odada üç kişi mevcut: Üstad, Hüsnü Bayram Ağabey ve Ahmed Feyzi. Üstad bu ikisine bakarak:
'Kardeşim senin Maidetül-Kur'an kitabında yazdığın mehdiyyet ve seyyidlik ile alakalı bütün tesbit ve istihraçların doğrudur. Bu hakikat âleme istikbalde ilan edilecek; ancak ben yetişemeyeceğim, Hüsnü bu ilanı görecek ve dinleyecek.'
Hüsnü Bayram'ın buna şahit olması resmen yüzüne yansımıştı. Toplantının ardından eve gittiğinde Üstadın bu sözlerinin tahakkuk etmesine sarsılarak ağladığını da daha sonra anlatmıştı.
Ayrıca Emirdağlı Mehmet Çalışkan'ın anlattığına göre de, bir gün yanlarına Ahmet Feyzi Kul gelir. Üstadın vasıfları ve yüksek makamından bahseder. Cifir ve ebced hesabıyla çıkardığı tevafukları anlatır. O anda Osman Çalışkan'ın kalbine, "Biz Üstadımızı Kürt olarak biliyoruz. Ahmet Feyzi Efendinin anlattığı büyük müceddit ise Âl-i Beyt-i Nebevîden olacaktır" gibisinden bir şüphe gelir. Bu hadiseden az sonra Bediüzzaman, Osman Çalışkan'ı yanına çağırır ve "Kardeşim ben hem Hasenîyim, hem de Hüseynîyim. Ahmed Feyzînin bütün söylediklerini kabul ediyorum. Haydi git!" der.
Rotahaber

Said Nursi Ahmed Fevzi Ağabey Hüsnü Bayram Ağabey Emirdağlı Mehmet Çalışkan Bediüzzaman Osman Çalışkan Prof. Dr. Ahmed Akgündüz Osmanlı Abdurrahman Iraz Üstad
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FETÖ Futbol sahalarına dadandı! Silivri Urfaspor Maçında bakın ne yaptılar
FETÖ Futbol sahalarına dadandı! Silivri Urfaspor Maçında bakın ne yaptılar
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı