Advert
Advert
Advert

Sahte tapu şebekesi hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Batman Belediyesi Başkanı Sabri Özdemir, sahte tapu şebekesi hakkında Batman Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Sahte tapu şebekesi hakkında suç duyurusunda bulunuldu
Sahte tapu şebekesi hakkında suç duyurusunda bulunuldu

BATMAN - Batman Belediyesi, inşaat ruhsatı ve mimari proje belgelerinde imza taklit edilerek sahte “aslı gibidir” onaylı belgelerle Batman Tapu Sicil Müdürlüğünde kat irtifakı işlemleri yapan ve aralarında inşaat firmaları yetkilileri, müteahhit ve mühendislerin de bulunduğu suç şebekesi hakkında Batman Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Sabri Özdemir, inşaat ruhsatı ve mimari proje belgelerinde belediye yetkilisinin imzasını taklit ederek sahte “aslı gibidir” onaylı belgelerle Batman Tapu Sicil Müdürlüğünde kat irtifakı işlemleri yapan suç şebekesi hakkında Batman Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

İnşaat ruhsatlarına ve mimari projelerine uygun olarak inşaatları tamamlanan yapıların İnşaat Ruhsatı ve Mimari Proje belgelerinin “aslı gibi onaylı” suretlerinin sadece Batman Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik İşleri Müdürü tarafından onandığını ve Kat irtifakı ile üyelerin tapularının dağıtılması için Batman Tapu Sicil Müdürlüğüne sunulmak üzere inşaat müteahhit, mühendis veya inşaat takipçisine verildiğini dile getiren Başkan Sabri Özdemir, “Ancak bütün bu işlemlerden sonra inşaat müteahhit, mühendis veya takipçisi Tapu Sicil Müdürlüğünde gerekli terkin ve tescil işlemlerini yaptırmakta, üyelere tapularını dağıtmaktadır. Bunun dışındaki tüm inşaat ruhsatlarına ve mimari projelerine aykırı yapıların ise kurumumuzdaki işlemlerine tedbir konulmakta, işlemleri durdurulmaktadır.” dedi.

Sahte tapuya dikkat!

Suç şebekesinin vatandaşlara verdiği sahte tapu ve ruhsatların hiçbir geçerliliğinin olmadığını dile getiren Başkan Özdemir, “Vatandaşlarımız bu konuda özellikle dikkatli olmalıdır. Biz suç şebekesinin varlığını tespit ettik, haklarında suç duyurusunda bulunduk. Halkımız şunu iyi bilmeli; Biz ruhsata aykırı yapıların, kat irtifakını yapabilmek için inşaat müteahhit, mühendis ve takipçisi tarafından Tapu Sicil Müdürlüğüne sunulmak üzere kurumumuzdan alınması ve tarafımızdan onaylanması gerekli İnşaat Ruhsatı ve Mimari Proje Belgelerinin ‘Aslı Gibi Onaylı’ suretlerini vermiyoruz. Bu konuda zaten yasal mevzuat son derece açık. Böyle bir şey mümkün de değil. Biz bu dolandırıcı suç şebekesinin sahtekârlığının Batman Tapu Müdürlüğü kayıtlarında yaptığımız araştırmada ve aldığımız fotokopilerde gerçek olduğunu tespit ettik.” ifadelerini kullandı.

Özdemir son olarak, “İnşaat Ruhsatı ve Mimari Proje Belgeleri sahte imza ile onaylayan, bu sahte imzalı belgelerle Tapu Sicil Müdürlüğünde kat irtifakı yaptırarak üyeler adına tapu çıkaran, bu tapular karşılığında üyelerden belediye adına haksız kazanç elde eden suç şebekesi halen faaliyetlerini sürdürüyor. Vatandaşlarımızdan bu konuda özellikle dikkatli davranmaları istiyoruz.” dedi. (Veysi Rüzgar-İLKHA)


Batman Belediyesi Başkanı Sabri Özdemir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!