Advert
Advert
Advert

Sahipsiz kalan provokasyon!

Sahipsiz kalan provokasyon!
Sahipsiz kalan provokasyon!

Terör€¦ Çocukları annelerinde kopartan, hiçbir suçu yokken gençleri ölüme sevk eden, bir yanı yaralı annelerin bağrına korlar düşüren acımasız ve etkileri tüm toplumda hissedilen bir ülkenin kara yazgısı€¦

Bingölde 33 erin katliamı, Tokat Reşadiye ve en son yaşanan Hakkride sivil minibüse yapılan saldırı€¦

Bu ve buna benzer saldırılarının sonuçlarına bakıldığında bir ülkenin kaderinin nasıl değiştirdiğini toplumda nasıl bir infiale yol açtığı gözler önüne seriyor.

KUŞKULAR GİDEREK ARTIYOR

23 Mayıs 1993te Bingölde 33 erin şehit edilmesinde varlığı kabul edilmeyen JİTEMin olayda parmağının olduğu iddiaları güncelliğini korusa da kritik süreçlerde meydana gelen olaylar kuşku ve şüpheleri artırıyor.

PKK SALDIRIYI NEDEN REDDEDİYOR?

Tokat, İskenderun ve Hatay Dörtyoldaki olayları üstlenen PKKnın Hakkride sivillere yönelik yapılan saldırıyı kendisine yakınlığı ile bilinen basın kuruluşlarında şiddetle reddetmesi akıllarda soru işaretleri yarattı. Saldırıyı JİTEM ve Derin PKKnın bir operasyonu olduğu yönündeki iddiaları güçlendirdi.

SALDIRIYI KİMLER YAPTI?

Hakkride bir minibüsün geçişi sırasında yola döşenen mayının uzaktan kumandayla patlatılması sonucu 9 sivil vatandaş hayatını kaybetmişti. Yaşanan kanlı terör saldırısının ardından PKK saldırıyı üstlenmediği açıklamıştı. PKKnın bu açıklamasının ardından saldırıyı kimin ne amaçla yaptığı tespit edilmeye çalışıldı.

Bazı medya kuruluşlarında yer alan haberde Saldırıyı Suriye uyruklu olan ve geçen yıl terör örgütünün silahlı kanadının başından uzaklaştırılan Fehman Hüseyinin adamları tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi.

OLAY YERİNDEKİ ÇANTALAR

Saldırıda dikkat çeken bir diğer noktaysa içerisinde askeri belgelerin olduğu iddia edilen çantalar. Çantaların olay yerindeki varlığı sorgulanırken bu çantaların olay sonrası akılları karıştırmak için konulduğu tahmin ediliyor.

GİZLİ TOPLANTI

Hakkride gerçekleşen kanlı saldırı Hükümet yetkilileri ile BDP(Barış ve Demokrasi Partisi) heyeti arasında gerçekleşmesi planlanan görüşmeyi engelledi. BDPnin eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışınakın Mecliste Başbakan Erdoğanın odasından Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Adalet Bakanı Sadullah Erginle yapılacak olan toplantı, kanlı saldırı sonrası Çiçek ve Ergin tarafından iptal edildi.

Toplantının iptal edildiği Havaalanında öğrenen BDP eş başkanı Demirtaş, mayının bu görüşmeyi engellemek için devlet tarafından döşenip, patlatıldığını imasında bulunmuştu. BDP heyeti, Hükümeti bu provokasyona boyun eğmekle suçladı.

Ferhat Açıl / Klasgazete.com
Etiketler:  Ferhat Açıl Klasgazete.com Hakkari 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır