Advert
Advert
Advert

Sağlıkta şiddete afişli uyarı

Özellikle son dönemlerde artan sağlıkta şiddetin önüne geçebilmek amacıyla hastanelere uyarı afişleri asıldı

Sağlıkta şiddete afişli uyarı
Sağlıkta şiddete afişli uyarı

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından, özellikle son dönemlerde artan sağlıkta şiddetin önüne geçebilmek amacıyla uyarı afişleri asıldı.  İçerisinde suç türü, TCK maddesi ve suçun karşılığı olan ceza türünün detaylı şekilde yer aldığı panolar, hasta ve yakınlarının görebilecekleri yerlere asılarak bilgi sahibi olmaları sağlandı.

Suç duyurusunda bulunmak zorundayız!

Bu kapsamda panoların içerisinde; “Savcılığa suç duyurusunda bulunmak zorundayız! Sağlık personeline karşı işlenen suçlar ile ilgili 28.04.2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik gereği sağlık personeli şikâyetçi olmasa dahi hastane yönetimince savcılığa suç duyurusunda bulunulması zorunludur. Sağlık çalışanlarına karşı sıklıkta görülen ve suç unsuru taşıyan davranışları ve Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) karşılıklarını dikkatinize sunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

 Suç unsuru ve cezası

Afişlerde, TCK’nın 106. Maddesine göre ‘Tehdit’ suçunun 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası, 125. madde ‘Kamu Görevlisine Hakaret’ suçunun 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası, 152. madde ‘Kamu Malına Zarar Verme’ suçunun 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası, 86. madde ‘Kasten Yaralama’ suçunun 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis cezası, 87. maddede ise ‘Ağır Yaralama” suçunun 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı belirtildi.

Ayrıca TCK 34. maddesine göre suçun alkol ve uyuşturucu madde etkisi ile işlenmesinin cezada indirim sebebi olmadığı ifade edildi. (Zeki Aras –İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir