Advert
Advert
Advert

SAĞLIK-SEN KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

SAĞLIK-SEN KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI
SAĞLIK-SEN KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

 SAĞLIK-SEN ŞANLIURFA ŞUBESİ’NDEN 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMA MESAJI:  

Çalışma hayatında kadına yönelik şiddetin en sık rastlandığı kurumlar arasında hastaneler başı çekiyor. Özellikle acil servislerde yaşanan şiddetin en büyük mağduru ise kadın çalışanlar.

24 saat esasına göre çalışarak halka hizmet eden kadın sağlık çalışanlarının, 8 Mart'ta dahi bir hasta veya hasta yakını tarafından sözel, fiziksel veya psikolojik şiddete uğramamasının hiçbir garantisi yok.

Sağlık-Sen Genel Merkezi’nin 12 bölgede gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına göre, sağlık kurumlarında kadın çalışanların yüzde 61'i sözel, yüzde 36'sı psikolojik şiddetle karşılaşıyor. Araştırmaya katılan 1260 kadının yüzde 3'ü ise fiziksel şiddete maruz kaldıklarını belirtiyorlar. Ancak sağlık kurumlarında fiziksel şiddete uğrayan kadınların sayısının bu oranın çok üzerinde olduğu biliniyor.

Sağlık kurumlarında çalışan kadınlar uzun süreli ve düzensiz çalışma koşulları nedeniyle yoğun stres yaşıyorlar. Çocuklarına ailesine ve sosyal hayata yeterince vakit ayıramıyorlar. Haftalık çalışma süresi 40 saat olduğu halde kadın çalışanlar haftada en az 55 saat çalışıyor. Normal mesaiye ek olarak, yaklaşık ayda 60 saat fazla mesai yapıyor. Bu tablo kadın çalışanların ayda 5 hafta çalıştıkları anlamına geliyor. Kadın çalışanların en az yüzde 60'ı hafta sonları da çalışıyor.

Sağlık-Sen'in araştırmasına katılan kadın çalışanların yüzde 90'ı işi nedeniyle çocuklarına vakit ayıramadıklarından, yüzde 85'i aile ve sosyal hayatının kısıtlandığından yakınıyor.
Yüzde 79'u mesleğini yerine getirirken yoğun stres yaşıyor.
Yüzde 77'si çok fazla nöbet tutmalarının iş performanslarını olumsuz etkilediğini düşünüyor.

Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut ATÇI; tüm kamu kuruluşlarında olduğu gibi özellikle sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde en büyük katkıyı kadın çalışanların sağladığını belirterek, "Kadınların sorunlarının değil, onlara sağlanan çağdaş çalışma koşullarının konuşulduğu 8 Mart'lar yaşamayı  temenni ederek, Peygamberimizin ‘’Cennet annelerin ayakları altındadır’’ sözünün muhatabı olan tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarım ‘’dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır