Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Sağlık Müdürlüğünden, Çocuk felci uyarısı

Sağlık Müdürlüğünden, Çocuk felci uyarısı

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2010 Perşembe 16:02
Sağlık Müdürlüğünden, Çocuk felci uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından İl Sağlık Müdürlükleri kontrolünde düzenlenen Poliomyelit (çocuk felci) aşı kampanyası Sağlık Bakanlığımızın talimatıyla İlimiz Şanlıurfa bölgesinde 20.09.2010 tarihinden itibaren başlayacaktır.

Poliomyelit (çocuk felci)  bir virüs tarafından oluşturulan çok bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Sinir sistemini istila ederek kalıcı felçlere veya ölüme neden olabilir. Her yaşta görülebilir fakat başlıca üç yaşın altındaki çocukları etkilemektedir. Virüs ağız yoluyla vücuda girerek barsaklarda çoğalır Kalabalık olarak yaşanan yerlerde ve hijyen düzeyi yetersiz olduğunda bulaşma oranı çok yüksektir. Poliomyelit (çocuk felci) hastalığının tedavisi bulunmamaktadır.

Ülkemizde 1998 yılından bu yana, Poliomyelit ya da halk arasında çocuk felci olarak bilinen hastalığa rastlanmamaktadır. Bulaşıcılık ya da başka ülkelerden taşınma yoluyla ülkemize giriş riskine karşı son olarak 2004 yılında ulusal çaplı aşı kampanyası başarı ile tamamlanmıştır.

2010 yılı Nisan ayında Dünya Sağlık Örgütü Asya bölge üye ülkesi Tacikistanda poliomyelit (çocuk felci) hastalığı ile ilgili olarak bir salgın durumu ortaya çıkmıştır. Yaklaşık üç aylık bir çalışmadan sonra, Tacikistan’da ortaya çıkan bu salgının ülkemizi etkileme riski değerlendirilmiş ve sonuç olarak Türkiye kısmi de olsa risk bölgesinde değerlendirilmiştir.

Bu sebeple ilimizde 5 yaş altı tüm çocuklarımız, İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Ocakları personelleri tarafından aşılanacaklardır. Aşı, ağızdan iki damla damlatmak suretiyle uygulanacaktır.

İlimizde aşı uygulama tarihleri iki tur halinde yapılacak olup; l.Tur: 20- 26 Eylül 2010, 2.Tur: 18- 24 Ekim 2010 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Yapılacak olan bu aşı kampanyasında 224 bin 850, beş yaş altı çocuğun ev ev dolaşarak aşılanmasın hedefleniyor.

Aşı Kampanyasına vatandaşlarımızın gereken hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.

ŞANLIURFA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com