Advert
Advert
Advert

Sadece kimlikle bu ülkeye gidebilirsiniz

Sadece kimlikle bu ülkeye gidebilirsiniz
Sadece kimlikle bu ülkeye gidebilirsiniz

Son iki yıl içinde birçok ülkeyle vizeyi kaldıran Türkiye, 'sıfır sorun' politikası izlediği komşularıyla da ilişkileri üst seviyede tutmaya çalışıyor. Ve bu ülkelerden biriyle tarihi bir adım atılıyor.. 

Davutoğlu, Gürcistan ziyareti sırasında Gürcistan'da faaliyet gösteren Türk iş adamlarının sıkıntılarını ve değişik suçlamalarla haklarında mahkumiyet kararı verilmiş Türkiye vatandaşlarının sorunlarını dile getirdiğini bildirdi.

Gürcistan temaslarını tamamladıktan sonra havaalanında ülkedeki temaslarını değerlendiren Davutoğlu, Sarp sınır kapısından geçen Türk tır şoförlerinin sorunlarını Gürcü yetkililerle paylaştığını söyledi.

Gazetecilere, ''Güzel bir haberi sizlere iletmek istiyorum. Gürcistan makamlarının ellerinde tuttuğu son Türk gemisi olan Afrosak gemisi, kısa bir zaman içinde salı verilecektir. Bu konuda, Dışişleri Bakanı değerli dostum Vaşadze de bunun kısa bir sürede gerçekleşeceğini ifade etti. Bu, bir anlamda bu gezinin çok olumlu neticelerinden biri oldu;; diyen Bakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Ayrıca Gürcistan'daki iş adamlarımızın sıkıntılarını da Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve Dışişleri Bakanı Vaşadze ile paylaştım. Bu sıkıntıların aşılabilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler ve Türk iş adamlarıyla da bu sıkıntıları kapsamlı bir şekilde konuşacaklarını ifade ettiler. Yine Gürcistan'da değişik suçlamalarla haklarında mahkumiyet kararı verilmiş vatandaşlarımızın sorunlarını da dile getirdik, bunları paylaştık, bu konularda da iki ülkenin dostluk ilişkileri çerçevesinde gerekli ilgiyi göstereceklerini söylediler.

İkili ilişkileri de değerlendiren Ahmet Davutoğlu, ''Gerçekten çok zamanlıca ve tarihi dönemeç diyebileceğimiz, sonuçlar elde ettiğimiz bir ziyaret oldu. Türkiye'nin zaten komşu ülkelerle geliştirdiği ilişkilerin artık oturmuş, yerleşmiş temel ilkeleri var. Bunların başında toplumla arası, halklararası ilişkilerin geliştirilmesi ve ekonomik entegrasyon geliyor''dedi.

-KİMLİKLE SEYAHAT

Gürcistan ile Türkiye arasında bundan sonra karşılıklı olarak pasaportsuz , yani kimlik kartlarıyla seyahat konusunda uzlaşma sağlandığını bildiren Davutoğlu, bu konuda prensip karar alındığını ve bir iki ay içinde gereken hazırlıkları tamamlayıp, uygulamaya geçireceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ayrıca Türkiye ile Gürcistan arasındaki sınır kapılarından Çıldırak sınır kapısının ve Camili ile Muratlı sınır kapılarının açılması ve etkin bir şekilde işletilmesi konusunda da prensip kararın alındığını sözlerine ekledi.

Gürcistan;ın Acara Özerk Cumhuriyetinin yönetim merkezi Batum;daki Aziziye Camii ve Türkiye'deki bazı Gürcü kiliselerinin restorasyonları konusunda da adım atmaya karar verdiklerini belirten Davutoğlu, bunun dışında Sarp sınır kapısında bundan sonra tek pencere uygulamasına geçileceğini de kaydetti.

Davutoğlu, ''Bunlar hangi açıdan bakarsanız bakın Türkiye ile Gürcistan ilişkilerinin gelecekte tam bir ekonomik entegrasyon perspektifine dayalı olarak gelişeceğini gösteren kararlar. Ayrıca kültürel ilişkiler de çok önemli. Bizim için komşu şehir olarak ve bölge olarak Acara bölgesi ve Batum çok büyük önem taşıyor'' diye konuştu.

Gürcistan ziyaretine Batum;dan başladığını hatırlatan Davutoğlu, burada Acara Başkanı Levan Varşolamidze ile bir araya geldiğini ve kapsamlı görüşmeler yaptığını ifade etti.

Bakan Davutoğlu, söz konusu görüşmede, Batum'daki Türk iş adamlarının daha yaygın faaliyet göstermeleri konusunda da yine çok kararlı adımlar atmaya karar verdiklerini bildirdi.

Batum ve Tiflis'teki görüşmelerin çok güzel ve yapıcı bir şekilde geçtiğini söyleyen Davutoğlu, ''İnşallah önümüzdeki dönem Türkiye-Gürcistan ilişkileri çok daha geniş bir perspektifle gelişerek devam edecek''dedi haber7

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!