Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi 'Rusya mağduru narenciye üreticisine destek verilsin!'

'Rusya mağduru narenciye üreticisine destek verilsin!'

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Rusya krizinin vurduğu narenciye üreticisine devlet desteği sağlanması çağrısı yaptı.

Giriş Tarihi: 4 Ocak 2016 Pazartesi 12:28
'Rusya mağduru narenciye üreticisine destek verilsin!'

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, Rusya’nın narenciye ürünlerine uyguladığı ambargo nedeniyle üreticinin zarar ettiğine dikkat çekerek, üreticilerin dal fiyatlarını karşılayabilmesi için üretim maliyetinin yarısının devlet tarafından karşılaması gerektiğini kaydetti.

Karademir, dalında kalan narenciyenin yerel yönetimler ile milli eğitim yoluyla tüketicilere ve öğrencilere de ulaştırılmasını önerdi.

Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya'nın aldığı ambargo kararlarının 1 Ocak 2016'dan itibaren yürürlüğe girdiğini hatırlatan Karademir, bunun ise en çok narenciye üreticisini etkilediğini ifade etti.

Çukurova’da hasadının yüzde 70'i tamamlanan mandalina ile henüz hasadı başlamayan portakal ürünlerinin ihracatının durduğuna işaret eden Karademir, “Krizin başladığı andan itibaren portakalda dal fiyatları 45 - 50 kuruşa çıkmışken, krizin başladığı andan itibaren bu fiyatlar ne yazık ki dal fiyatları olarak 35 kuruşlara kadar geriledi.” dedi.

Kriz nedeniyle turunçgiller üretiminde Adana ekonomisinin 250 milyon dolar civarında bir zararın söz konusu olduğunu dile getiren Karademir, Hükümetin üreticiye destek sağlaması çağrısında bulundu.

Kısa vadede Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinden turunçgiller üreticilerinin dal fiyatlarını karşılayabilmesi için maliyetin en az yarısının karşılanması gerektiğini kaydeden Karademir, ayrıca dalında kalan narenciyenin yerel yönetimler ile milli eğitim müdürlükleri yoluyla tüketicilere ve öğrencilere ulaştırılmasını önerdi.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gap Zeytinciliğini Arap Emirliklerinde Tanıttılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com