Advert
Advert
Advert

'Rusya mağduru narenciye üreticisine destek verilsin!'

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Rusya krizinin vurduğu narenciye üreticisine devlet desteği sağlanması çağrısı yaptı.

'Rusya mağduru narenciye üreticisine destek verilsin!'
'Rusya mağduru narenciye üreticisine destek verilsin!'

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, Rusya’nın narenciye ürünlerine uyguladığı ambargo nedeniyle üreticinin zarar ettiğine dikkat çekerek, üreticilerin dal fiyatlarını karşılayabilmesi için üretim maliyetinin yarısının devlet tarafından karşılaması gerektiğini kaydetti.

Karademir, dalında kalan narenciyenin yerel yönetimler ile milli eğitim yoluyla tüketicilere ve öğrencilere de ulaştırılmasını önerdi.

Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Rusya'nın aldığı ambargo kararlarının 1 Ocak 2016'dan itibaren yürürlüğe girdiğini hatırlatan Karademir, bunun ise en çok narenciye üreticisini etkilediğini ifade etti.

Çukurova’da hasadının yüzde 70'i tamamlanan mandalina ile henüz hasadı başlamayan portakal ürünlerinin ihracatının durduğuna işaret eden Karademir, “Krizin başladığı andan itibaren portakalda dal fiyatları 45 - 50 kuruşa çıkmışken, krizin başladığı andan itibaren bu fiyatlar ne yazık ki dal fiyatları olarak 35 kuruşlara kadar geriledi.” dedi.

Kriz nedeniyle turunçgiller üretiminde Adana ekonomisinin 250 milyon dolar civarında bir zararın söz konusu olduğunu dile getiren Karademir, Hükümetin üreticiye destek sağlaması çağrısında bulundu.

Kısa vadede Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinden turunçgiller üreticilerinin dal fiyatlarını karşılayabilmesi için maliyetin en az yarısının karşılanması gerektiğini kaydeden Karademir, ayrıca dalında kalan narenciyenin yerel yönetimler ile milli eğitim müdürlükleri yoluyla tüketicilere ve öğrencilere ulaştırılmasını önerdi.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı