Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Rusya krizi Van'da sebze-meyve fiyatını düşürdü

Rusya krizi Van'da sebze-meyve fiyatını düşürdü

Uçak krizi sonrası Rusya'nın sebze-meyve alımını durdurması Van'da sebze-meyve fiyatlarını düşürdü. yüzde 20'ye yakın düşürdü.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2015 Cuma 10:24
Rusya krizi Van'da sebze-meyve fiyatını düşürdü

Rusya'nın Türkiye'den sebze ve meyve ürünlerine yaptırım uygulanacağını açıklamasından sonra Van Toptancı Sebze ve Meyve Halinde sebze-meyve fiyatlarında yüzde 20 civarında düşüş yaşandığı ve bu oranın yüzde 50'ye varmasının beklendiği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Van Toptancı Sebze ve Meyve Halindeki esnaflar, Rusya krizinin daha yeni başladığını ve sebze-meyve fiyatlarında yüzde 20’ye yakın düşüşün yaşandığını belirterek, durumun böyle devam etmesi halinde bu oranın yüzde 50’ye varacağını dile getirdiler.

 “Halk bu kış ucuz sebze-meyve tüketecek”

Rusya’nın Türkiye’den sebze-meyve almaması durumunda Türkiye genelinde fiyatların düşeceğini ifade eden Fahri Burak isimli toptancı esnafı, “Şu an sebze fiyatlarında düşüş yaşandı. Fiyatlardaki düşüş tam etkisini göstermese de çiftçi ve ihracatçıları çok kötü etkileyecektir. Rusya'nın Türkiye'den sebze-meyve almaması en çok halkın işine geldi. Rusya’ya ihraç edilen narenciye başka ülkelerden talep edilmezse bu durum en çok halkın işine gelecekt ve halk bu kış ucuz sebze tüketmiş olacaktır. Şu an yüzde 20 oranında bir düşüş mevcut, ileriki zamanlarda ise bu düşüşün yüzde 50 civarında olmasını bekliyoruz. Sebze ve meyve hali esnafı ise bu durumdan ekonomik anlamda kötü etkilenecektir.” dedi.

“Fiyatlar yarı yarıya düşecek”

Sebze-meyve fiyatlarının yarı yarıya düşeceğini bildiren Burak, “Domates ve biber 2,20 liradan yaklaşık 1,50 liraya düştü. Patlıcanın kilogram fiyatı 2 lira, patatesin ise kilogram fiyatı 90 kuruştur. İhracatların durması en çok narenciyeyi etkiledi. Narenciye fiyatları neredeyse yarı yarıya düştü.”diye konuştu.

Sebze ve meyvelerde yaşanacak düşüşü olumlu bulan Murat Eroğlu isimli esnaf ise “Rusya krizi daha yeni başladı ve tam olarak sebze-meyve fiyatlarında  bir düşüş yaşanmasa da, şu an bazı ürünlerde yüzde 20 oranında bir düşüş oldu. Sebze-meyve fiyatlarının düşmesi ihracatçıları kötü etkilese de böyle bir düşüş vatandaşın yararına olacaktır. Şu an kar yağışları başladı. Biz de ürünlerimizi Başkale ve Hakkari’ye satıyorduk. Kar yağışından sonra oraya satışlarımız^da duracaktır. Bundan dolayı sebze-meyvede yaşanacak düşüş, hem bizim hemde Van halkının yararına olacaktır.”  İfadelerini kullandı.    (Yılmaz Sönmez-İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Vali Tuna'dan Suriyelilere çağrı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com