Advert
Advert
Advert

Halep’te Katliam: 930 sivil hayatını kaybetti

Suriye'nin Halep kentinde Rusya-Esed-İran ittifakı halka yönelik katilamlarda son 10 günde 930 sivil hayatını kaybederken Esat taraftarları bu katilamı kutladıkları ortaya çıktı

Halep’te Katliam: 930 sivil hayatını kaybetti
Halep’te Katliam: 930 sivil hayatını kaybetti

Suriye'de Esed rejiminin kuşatmasındaki Halep'te tarihin en kanlı günleri yaşanıyor. Eylül ayı başında kuşatılan Halep'in muhalif bölgelerinde Rus ve Esed bombardımanları devam ediyor. Muhalifler Halep merkezine günlük 35 ila 40 ton arası bomba atıldığını iddia ederken bombardımanda son 11 günde 930 sivil hayatını kaybetti. Halep'te günde öldürülen sivil sayısı ise 85 oldu.

GECE BOYU EĞLENCE

Ortadoğu'nun kadim kenti tarihin en kanlı bombardımanına sahne olurken Halep'in Esed kontrolünde olan bölgelerinde ise katliam partisi verildi. 26 Eylül günü şehir genelinde yapılan duyurularla merkezde yer alan Mogambo Mahallesi'nde bombardımanlar şerefine dev parti verileceği ilan edildi. Akşam saatlerinde başlayan kutlamalara yüzlerce Esed yandaşı katılıp çılgınca eğlendi.

BOMBA DÜŞTÜKÇE ÇILDIRDILAR

Muhalif bölgeleri vuran her bomba sonrası Esed yandaşlarının toplandığı alanda sevinç çığlıkları artarken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Esed, Hamaney ve Nasrallah lehine sloganlar atıldı. Sabah saatlerine kadar süren katliam partisinde katılımcılara sınırsız ve ücretsiz içki verildi.


Kutlama boyunca sevinç çığlıkları atan Esed yandaşları, selfie çekmeyi de ihmal etmedi.


SPONSOR İŞ ADAMLARI

Halep'e yönelik bombardımanları kutlayan Esed yandaşlarının eğlence partisi Suriyeli iş adamları tarafından finanse edildi. İçki ve müzik eşliğinde saatlerce dans ederek eğlenen kalabalığın tüm giderlerine Fares Şihabi, Edvar Makarbane, Geroge Antaki Hasan Yahya Zido, Beşir Yazıcı, Süleyman Maruf ve Muhammed Ali Mansur isimli iş adamlarının sponsor olduğu açıklandı.

Ekmek kuyruğuna bomba

Halep'e yönelik saldırılar arttırılırken, Rusya ve Esed rejimi insanlık suçları işlemeye devam ediyor. Esed rejiminin kuşatmasındaki Halep kent merkezinde ekmek kuyruğunda bekleyen insanlara ve fırına bomba yağdı. Suriye'de Beşşar Esed rejiminin kuşatmasındaki Halep kent merkezinde, bir fırını hedef alan hava saldırısında 6 sivil hayatını kaybetti, 5'i yaralandı.
ALTI KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Halep'teki sivil savunma yetkilisi Babiris Meşal, rejime ya da Rusya'ya ait olduğunu düşündükleri bir savaş uçağının, muhaliflerin kontrolündeki Maadi mahallesinde ekmek fırınına saldırdığını söyledi. Meşal, saldırıda, ilk belirlemelere göre fırında çalışan ve ekmek için bekleyenlerden 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin yaralandığını bildirdi. Tek katlı fırındaki enkaz kaldırma çalışması sürüyor.
İKİ HASTANEYİ VURDULAR
Bu arada Suriye'nin Halep kentinin muhaliflerin kontrolündeki doğu kesiminde bombardıman sürüyor. Aktivistler, son bombardımanda kentte muhaliflerin kontrolündeki mahallelerde yaralılara bakabilecek son iki hastahanenin hedef alındığını bildirdi. Hastahanelerdeki hasarın boyutu henüz bilinmiyor. BBC'ye konuşan bir aktivist, hastahanelerin hala hizmet veriyor göründüğünü söyledi. Suriye'de Amerikalılarla birlikte çalışan bir tıbbi yardım kuruluşu ise daha önce iki hastahanenin de kullanılamaz hale geldiğini açıklamıştı.
KARADAN DA SALDIRIYA GEÇTİ
Şam yönetiminden ise henüz bombardımanla ilgili bir açıklama yapılmadı. M10 hastanesinde radyolog olarak çalışan Muhammed Ebu Receb, bombardımanın sabaha karşı 04.00 sıralarında yapıldığını, yoğun bakımdaki yaralıların enkaz parçaları altında kaldığını söyledi. Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü, yaralıların tahliye edilmesi için çağrı yaptı. Öte yandan Suriye'de Esad'a bağlı askeri birlikler Halep'te muhaliflerin elindeki mevzilere karşı kara harekatı başlattı. Bu harekatın geçen hafta sonu sona eren ateşkes sonrasındaki en büyük saldırı olduğu da belirtildi.Rusya sığınak avcısıyla vurduKent merkezinin doğusunu vuran Rus savaş uçakları, en fazla tahribatı “nüfuz edici” bombalarla yapıyor. Bu tür bombalar, “sığınak avcısı” olarak da biliniyor. Haleplilerin etkisini depreme benzettikleri “sığınak avcıları”, zemine isabet etmesi halinde 5 ila 7 metre derinliğinde çukurlar açıyor.İkizleri ayırdılar Esed ordusu ve Rusya, Suriye'nin kuzeyindeki Halep ilinde, yaklaşık 1 aydır kuşatmada tuttukları kent merkezinin doğusunu yoğun hava saldırılarıyla vuruyor. Savaş uçaklarının önceki akşam Şear semtine yağdırdığı bombalarla 5 katlı bir bina tamamen yıkıldı. Enkaz altında kalan 4 aileye ulaşmaya çalışan sivil savunma ekipleri, uzun uğraşlardan sonra 4 kişilik Kasım ailesi tespit etti. Ancak ekipler anne Haya Ahtarini'nin (25) cansız bedenine ulaştı. Baba Hazım Şeyh Kasım ile 1 yaşındaki kızı Ayşe Şeyh Kasım'ı sağ kurtaran sivil savunma ekipleri, Sabah Şeyh Kasım ile Rağed Şeyh Kasım adlı çocukları enkazdan ağır yaralı çıkardı. Yaralalıların ve annenin cansız bedeninin sahra hastanesine getirilmesinin ardından 6 yaşındaki Sabah ve Rağed'in ikiz olduğu fark edildi. Tüm müdahalelere rağmen ikizlerden Rağed hayatını kaybetti.


ESED'İN KONTROL ALANI BÜYÜDÜ

Halep kuşatması ve ardından gelen bombardımanlar Halep'te Esed'in kontrol alanının genişlemesini sağladı. Halep kuzeyi ve batı bölgesinde bazı bölgeleri ele geçiren Rusya-Esed-İran ittifakı halen Halep'in Beni Zeyd, Murşiyye, Cemiliyye, Süleymaniyye, Seyyid Ali, Aziziye, Muhafaza, Sebil, Hamdaniyye, Seyf ed Devle, Azamiyye, Şare en Nil, Eşrefiyye, Cemiyeti Zehra, Halebi Cedide gibi bir çok mahallesini kontrol ediyor.

Rusya-Esed-İran ittifakı halen Halep Beni Zeyd Murşiyye Cemiliyye Süleymaniyye Seyyid Ali Aziziye Muhafaza Sebil Hamdaniyye Seyf ed Devle Azamiyye Şare en Nil Eşrefiyye Cemiyeti Zehra Halebi Cedide
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir