Advert
Advert
Advert

Rum okullarında 214 öğrenci kaldı

Rum okullarında 214 öğrenci kaldı
Rum okullarında 214 öğrenci kaldı

İki devasa sütunun arkasındaki tarihi binanın kapısı sessizlik ve hüzne açılıyor. İçerisi sahaf dükknları gibi, geçmiş kokuyor. Zil çalınca çocuk sesleri koridorları doldurmuyor, kimi sınıfların kapısı en son 10 yıl önce açılmış, arka bahçe otlarla kaplanmış, basketbol potalarının paslı direkleri duruyor... Koca okulda sadece bir öğrenci eğitim alıyor. Askıda bir tek onun hırkası, panoda bir tek onun kompozisyonları, tahtada bir tek onun tebeşir izleri var... Kadıköy Rum İlköğretim Okulu terk edilmiş gibi.

Radikal Gazetesinden Umay Aktaş Salmanın haberine göre; Bakırköydeki Rum İlköğretim Okulunun ise altı yıldır öğrencisi yok. Okulun kapısı haftada bir kez resmi evrakları dosyalamak için başka bir okuldan gelen idareci tarafından açılıyor. 22 yıldır bekçilik yapan ve okulun bahçesinde yaşayan Carcar ailesi öğrencili yılları düşündükçe hüzünleniyor. Bir zamanlar çocuklarının okuduğu okul, ailenin ikinci kuşağının oyun bahçesi şimdi. Maraşlı Rum İlköğretim Okulunun yüksek duvarlı avlusunda üç çocuk top oynuyor.

Teneffüsün bittiğini zil haber vermiyor. Zaman dolunca büyük koridorlarda sadece üç kişinin adımları yankılanıyor.. İstanbuldaki 22 özel Rum okulundan sadece 10unda öğrenci var. Çoğunda okul mevcudu tekli rakamlardan oluşuyor. En kalabalık okul 120 kişi. Sadece Türk asıllı Rumların gidebildiği okullar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Zoğrafyon İlköğretim Okulu ve Lisesinin 18 yıllık Müdürü Yani Demircioğlu Perde kapanmasın. Bu okullar Rumca öğrenmek isteyen herkese açılsın diyor.

MÜZE GİBİ OKULLAR

Türkiyede Rum nüfusu bugün yaklaşık 3 bin. İstanbuldaki Rum öğrenci nüfusu 214. Okullar birer müze gibi. Kadıköyde Rum İlköğretim Okulunun camlarından biri 29 Ekimde asılmış Türk bayraklarıyla süslü. Bir tek camları süslü o sınıfta eğitim var. Kapalı sınıflar terk edilmiş gibi. Yemekhane artık depo niyetine kullanılıyor. Okulun panosunda ise kalabalık yıllardan kalan renkli resimler asılı hl. 139 yıllık okulun son beş yıldır sadece iki ya da üç öğrencisi olmuş. Şimdi bir tek 4. sınıf öğrencisi Valendi Mihailidis eğitim alıyor. İki tane de eğitimci var. 18 yıldır okulda öğretmenlik yapan Hristo Peştemalcioğlu aynı zamanda müdür. Müdür yardımcısı Türk öğretmen de Türkçe ve sosyal bilgiler dersine giriyor. Okulda bir sekreter bir de hizmetli var. Yani öğrenciyle birlikte toplam nüfus beş. 18 yıl önce 32 öğrenciyle öğretmenliğe başlayan 46 yaşındaki Peştemalcioğlu 160 kişilik okulda sadece bir öğrenciye eğitim vermenin kendini üzdüğünü söylüyor: Çocuk sesi yok, oyun sesi yok. Rekabet ortamı yok. Ancak öğrencimiz çok iyi çocuktur, çalışkandır, bizi üzmüyor.

ARKADAŞ İSTERİM AMA YOK

Bu okulda öğrenci olmak da zor. Valendi derslerde olduğu gibi teneffüslerde de yalnız. Kimi zaman öğretmeniyle top oynuyor kimi zaman kitap okuyup, resim yapmakla yetiniyor. Canın sıkılmıyor mu sorusuna, Ben de arkadaşım olmasını istiyorum ama güzel yanları da var tek olmanın diye cevap veriyor. Valendi tek öğrenci ama hiçbir bayram da es geçilmiyor. En son 29 Ekimde Valendi öğretmeninin günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından şiir okudu. Seneye beşinci sınıf olacak daha sonra ise ilköğretim ikinci kademe için başka bir Rum okuluna gidecek. Yeni kayıt olmazsa Valendi okulun son mezunu olacak.

Fenerdeki Maraşlı Rum İlköğretim Okulundaki öğrenci sayısı da tek haneyi aşamıyor. Koca binada 6 öğrenci... Okulda biri müdür başyardımcısı, biri Türkçe diğeri Rumca olmak üzere iki Türk bir Rum öğretmen var. Bir de 10 yıldır bekçilik yapan İstitato Talyadoro. Dört kişilik ailesiyle okulun içinde yaşıyor ve okulun bakımını yapıyor. 10 yıl önce göreve başladığında 10 öğrenci varmış. Öğretmenler de okulun bu haline üzülüyor: Tıpkı bir insan gibi yaşlanacak ve ölecek. Keşke elimizden bir şey gelse. Türkçe öğretmeni Tayfur Altıok, üç yıldır okulda. 1000 kişilik bir devlet okulundan kendi isteğiyle gelmiş.

İKİNCİ KUŞAĞA OYUN BAHÇESİ

Bakırköydeki Rum İlköğretim Okulunun ise altı yıldır hiç öğrencisi yok. Yan taraftaki dershaneden öğrenci sesleri geliyor ama bu ahşap bina hüzün ve sessizlikle dolu. Yakındaki Ermeni okulundan görevli gelen idareci Özen Albar haftada bir gün gelen resmi evrakları dosyalamak için uğruyor. Okula bekçilik yapan Carcar ailesi 22 yıldır bahçedeki müştemilatta yaşıyor. İki oğlunu da bu okulda okutan Silva Carcar, okul bahçesine ektiği sebze ve çiçeklerle oyalanmaya çalıştığını anlatarak Çiçekleri suluyoruz, yerleri süpürüyoruz. Ne yapalım eğitim varmış gibi yapıyoruz diye konuşuyor. Bir zaman çocuklarının okulu olan bu yer şimdi ikinci kuşağın oyun bahçesi.

Az da olsa, daha çok öğrencili okullar da var. Her şeye rağmen hedeflerini yüksek tutuyor ve geleceğe umutla bakıyorlar. En kalabalık okul, 120 öğrenciyle Zapyon. 6, 7 ve 8. sınıfların ve lise öğrencilerinin olduğu Fener Rum İlköğretim Okulu ve Lisesinde de 60 kişi var. Üçüncü en kalabalık okul ise ilköğretim ikinci kademe ve lise eğitiminin verildiği Zoğrafyon. Taksimdeki 117 yıllık okulda 41 öğrenci var. Zoğrafyonın 18 yıllık müdürü Yani Demircioğlu mezun olduğu okulda çalışıyor. Yıllardır okulun sesini duyurmak ve öğrenci sayısını arttırmak için büyük bir mücadele veriyor. Okulda tiyatrodan sergiye, spordan araştırma faaliyetlerine kadar pek çok faaliyet yapılıyor. Üniversite başarısı yüzde 100. Rum okullarını bir tiyatro perdesine benzeten Demircioğlu, Perde inmesin. Bizler bu oyunun son kahramanları olmak istemiyoruz diyor.

ÇÖZÜM STATÜ DEĞİŞİKLİNDE Mİ

Rum okulları, Lozan Antlaşması ile güvence altına alınmış ve sadece Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrenciler devam edebiliyor. Vatandaş Rum sayısı artmadıkça öğrenci sayısının artması da mümkün değil. Ancak okullara alınan öğrenci statüsünün değiştirilmesiyle okulların boşalması önlenebilir. Dört yıl önce yabancı uyruklu öğrencilere izin verilmesine yönelik hazırlanan kanun taslağı CHPnin muhalefeti nedeniyle yasalaşmamıştı. Taksimdeki Zoğrafyon Lisesinin müdürü Yani Demircioğlu da çözüm için okulların yabancı uyruklu öğrencilere açılmasını öneriyor: 1923te 2.280 öğrenci vardı, 1973te 1.080, bugün 210 oldu. Yunanistandan tüccarlar geliyor. Yunan uyruklu velilerin çocukları niye buraya gelemesin?

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle