Advert
Advert
Advert

Artvin'de neler oluyor? Şehir ablukaya alındı-giriş çıkış yasaklandıdı

ABD'nin Türkiye büyükelçisi John Bass'ın gizli ziyaretiyle bir anda gündeme oturan karadenizin sakin kenti Artvin'de neler oluyor? ABD büyükelçisi John Bass niçin Artvin'e gitti? dün geceden beri hareketli saatlerin yaşandığı kentte dışarından gelecek grup ve kişilerin giriş çıkışları yasaklandı.

Artvin'de neler oluyor? Şehir ablukaya alındı-giriş çıkış yasaklandıdı
Artvin'de neler oluyor? Şehir ablukaya alındı-giriş çıkış yasaklandıdı

ABD'nin Türkiye büyükelçisi John Bass'ın gizli ziyaretiyle bir anda gündeme oturan karadenizin sakin kenti Artvin'de neler oluyor? ABD büyükelçisi John Bass niçin Artvin'e gitti? dün geceden beri hareketli saatlerin yaşandığı kentte dışarından gelecek grup ve kişilerin giriş çıkışları yasaklandı.Cerattepe'de madencilik ile ilgili karar duruşmasının 19 Eylül'de yapılacağının açıklanması sonrasında Artvin Valiliği, dün gece internet sitesinde yayınladığı yazılı açıklama ile kentte bir ay boyunca eylem yasağı alındığını duyurdu.

İnternet sitesinde yapılan açıklamada kararın, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 11'inci maddesi, 2911 sayılı kanunun 17'inci  maddesi, 5442 sayılı kanunun 11'inci maddesi hükmü uyarınca İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü'nün 14/09/2016 tarihli ve 6291 sayılı yazısı gereği alındığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

VALİLİKTEN AÇIKLAMA!

"Mevcut huzur ortamının devamı, kamu düzeninin bozulmaması ile vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla her türlü yürüyüş, basın açıklaması, toplantı, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, afiş, pankart, bildiri vb. türündeki tüm etkinlikler, bu etkinlikler öncesi, sırası ve sonrasında oluşabilecek şiddet hareketleri gerekçesi ile 19.09.2016- 19.10.2016 tarihleri arasında yasaklanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ÇEVRE DAVASI

Cerattepe Bölgesi'ndeki madencilik faaliyeti için daha önce Rize İdare Mahkemesi'nce 'ÇED olumlu' kararı iptal edilen maden şirketi, 2 Haziran 2015'te yeniden 'ÇED Olumlu' kararı aldı. Bu gelişme üzerine Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki 751 kişi ve 61 avukat, 8 Temmuz 2015'te Rize İdare Mahkemesi'nde, 'ÇED olumlu' raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Türkiye'nin en büyük çevre davasını açtı.

MAHKEMEYE ULAŞAN RAPORDA İLGİNÇ AYRINTI

14 Mart'ta bölgede bilirkişi heyeti inceleme yaptı. Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, 'yıllık 500 bin ton çıkartılacağı öngörülen cevherin kapalı kabinli teleferikle taşınması halinde çevreye zararlarının azalacağı ve ara katlı üretim yöntemi ile heyelan riski oluşmayacağı' belirtildi.

Rize İdare Mahkemesi, Cerattepe'deki madencilik faaliyetleri için tarafları son kez dinleyeceği karar duruşması için 19 Eylül tarihine gün verdi.
RİZE'YE GİRİŞE İZİN YOK

Bu arada Rize ve Artvin'de polisin, çevre kentlerden gönderilecek ekiplerle takviye edileceği ve duruşma için geniş güvenlik önlemleri alacağı belirtildi. Polis ekiplerinin, Cerattepe davasına müdahil olanların dışındaki kişi ya da grupların Rize'ye girişine izin vermeyeceği kaydedildi.

Artvin'den kaldırılacak otobüslerle duruşmayı izlemek üzere Rize'ye gelecek grupların önünün de Rize il sınırında polis tarafından kesileceği ve davaya müdahil olmayan kişilerin geçişine izin verilmeyeceği belirtildi.

kaynak: İnternethaber

Artvin'de neler oluyor cerattepe nedir Cerattepe Bölgesi hes madenleri cerattepe davası artvin rize
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır