Advert
Advert
Advert

Renklerin psikoLojiye olan faydaları

Renklerin psikoLojiye olan faydaları
Renklerin psikoLojiye olan faydaları

Renklerle tedaviye kromoterapi adı verimektedir. Çok eski çağlardan beri doğu kültüründen yaygın olarak kullanılan kromoterapi günümüzde batı dünyasında da etkili olara kullanılmaya başlanmıştır. Her rengin vücutta Chakra larda karşılığı bulunmaktadır.Chaklarvücudun enerji merkezleridir ve modern tıbta yerleri endokrin sistemi bezlerine denk düşmektedir. Chakralardaki enerji dengesizlikleri sağlık sorunlarına yol açmaktadır.Bu dengesizlikleri düzeltmek için ilgili chakranın renklerinden faydalanılmaktadır. Tedavide uygun rengi ışık halinde vücuda vermek, uygun renkli bir taş taşımak yada uygun renkle meditasyon yapmak gibi çeşitli yöntemler kullanılır. Ayrıca kıyafetlerinizi ve bulunduğunuz ortamı sağlık sorununuzla ilgili renkle ilgili düzenleyerek ilginç sonuçlarda alabilirsiniz.
Renk terapide 60 Watlık renkli lambalar kullanılır. Eğer renkli lambalar yoksa bunun yerine 75 Watlık normal lambalar alınır ve önüne renkli filitreler yerleştirişebilir yada cam boyayla ampüller boyanabilir. Aşağıda renklerin değişik kullanım alanlarını ve renk terapi yapacaksanız önemli uyarılar bulacaksınız.


Kırmızı renk:Kırmızı renk 1.chakra ile ilgilidir.1. chakra vücutta makat ile cinsel organlar arasında bulunmaktadır. Kök salmak ve dünyada kendimizi ait hissetme duygularımızla ilintilidir. Salgılama, anüs ve kalın bağırsak,kas sistemi ve adipoz dokusu bu chakra ile ilgilidir. Ayrıca burun ve koku alma duygusu ile de bağlantısı vardır. Eğer bu konularda sağlık sorunuz varsa kırmızı renkten faydalanabilirsiniz. İç çamaşırınızı kırmızı giyin,kırmızı bir takı takın, kırmızı aksesuarlar bulundurun, güneşin batışını yada doğuşunu seyredin,kırmızı renk ile meditasyon yapın. Eğer yapabiliyorsanız kırmızı bir ampul kullanarak ve geceleri 5 dakika kırmızı ışıkta oturarak bile çok olumlu sonuçlar alabilirsiniz. (Daha uzun oturmayın)Kırmızı renk bitkilerle beslenme de sağlığınız üzerinde olumlu etki yapacaktir.
Dikkat: Asabiyet,gerginlik,ateş,ülser,yüksek tansiyon,iltihaplar, kızarıklıklar,şişkinlik hissi. Eğer başınıza kırmızı renk uygulayacaksanız 3 dakikadan fazla tutmayın. Uygulamadan sonra başınıza mavi bir bez koyun ve 2-3 dakika bekleyin.Kırmızı uygularken kendinizi çok rahatsız hissederseniz arkasından bir kaç dakika mavi renk uygulayın.


Turuncu renk:Cinsel organlarin üzerinde yer alan 2. chakra ile ilgilidir. 2.chakra cinsellik ve üretkenligi simgeler.Ayrıca maddi kazanımlarda bu chakra ile bağlantılıdır. Cinsel organları lenfatik sistem, adet akıntısı, anne sütü,böbrek üstü bezleri ve organik sıvılar bu chakranın etkilediği sağlık konularıdır. Ayrıca dil ve tat alma duyusuyla da yakından ilgilidir. Eğer bu konularda bir sağlık sorunu yaşıyorsanız 2.chakranızda bir enerji dengesizliği olabilir. Bu durumda turuncu rengin size çok faydası olacaktır. Turuncu rengi üzerinizde ve çevrenizde daha çok kullanın, turuncu renk ile meditasyon yapın,turuncu bir lambanın ışığında hergün 10 dakika dinlenin ve dolunayı izleyin ve su kenarında uzun yürüyüşler yapin. Havuç,seftali, portakal, mandalina ve diğer turuncu renkli meyve ve sebzeleri yemenizde sağlığınız konusunda çok olumlu etkiler yapacaktır.
Turuncu renk renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; böbrekler,kabılzık,yorgunluk, çekingenlik, cinsel organlar, yetersiz süt salgısı,kısırlık (kadınlarda)
Dikkat: Aşırı enerjik ve aşırı cinsel enerjisi olan kişilerde turuncu ışık kullanılmamalı.


Sarı renk:Göbeğin yaklaşık iki parmak altında bulunan 3. chakra ile ilgilidir. Bu chakra ego,bağimsızlık,azim ve kişisel güç ile ilgilidir. Sindirim sistemi,karaciğer,böbrekler,kan ve pankreas 3.chakranın etkilediği fiziksel fonksiyonlardır. Ayrıca göz ve görme ile ilgili foknksiyonları da etkilemektedir. Eğer bu konularda bir sağlık sorununuz varsa 3.chakranızla ilgili bir enerji dengesizliği vardır.Bu durumda sarı rengin size çok büyük faydası olacaktır. Güneş ışığını seyredin, altın,bakır yada çinko gibi metalleri üzerinizde bulundurun,sarı renk ile meditasyon yapın, çevrenizde yada kıyafetlerinizde sarı renk bulundurun,greyfurt,mısır,muz,limon gibi sari renkli bitkilerden yiyin. Yine sarı renk bir ampul alarak her akşam ışığında 10 dakika dinlenmeniz de sağlığınız üzerinde olumlu etki yapacaktır. Sarı renk çiçekler besleyin ve onları sıkça seyredin.
Sarı renk renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; sindirim sorunları,gazlanma,karaciğer sorunları,pankreas sorunları,şeker hastalığı,safra kesesi taşı,kramplar,depresyon,sinir bozukluğu
Dikkat: Sinirli olan kişiler en fazla 5-10 dakika sarı ışık kullanabilirler.


Yeşil renk: Kalbin tam hizasında bulunan 4.chakra ile ilgilidir. 4.chakra kalp, dolaşım,solunum ve bağışıklık sistemini etkilemektedir. Bağışıklık hücrelerinin üretildiği timüs bezi bu bölgede bulunmaktadır. Dolayısıyla 4.chakrada herhangi bir enerji dengesizliği olduğunda genel olarak sağlık olumsuz etkilenecektir. Deri ve dokunma duygusuyla da bağlantılı olan bu chakradaki enerji dengesizlikleri cilt hastalıklarına yol açmaktadır. Eger sizde bu konularda sağlık sorunları yaşıyorsanız yeşil renkten önemli ölçüde faydalanabilirsiniz. Kırlarda dolaşmak,evde bolca yeşil bitki bulundurmak,yeşil renkle meditasyon yapmak, yeşil bir ampulün ışığında oturmak ve yeşil sebzelerden bolca tüketmek son derece etkili olacaktır.
Yeşil renk, renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; kalp hastalıkları,uykusuzluk,gerginlik,yüksek tansiyon,öfke,paranoya, bitkinlik, bağışıklık sistemi sorunları
Dikkat: Yeşil renk kanserde de kullanılır. ancak doğru kullanımı çok önemlidir. Aksi halde kanserli hücreleri büyütebilir. Bir uzmandan yardım almadan yeşil rengi kanserli hastalarda kullanmayın.


Mavi renk:Boyun bölgesinde bulunan 5.chakra ile ilgilidir. 5.chakra ses telleri ve konusma sistemi, boğaz, gırtlak, ilik ve kulak ile ilgilidir. Tiroid bezi ile ilgili sorunlar da bu chakradaki enerji dengesizlilerinden kaynaklanmaktadır. Eğer bu konularda bir sağlık sorununuz varsa mavi renkten faydalanabilirsiniz. Gökyüzünü seyretmek, mavi renk ile meditasyon yapmak,mavi renkli bir taşı kolye olarak boynunuza takmanız,mavi giysiler giymeniz ve mavi renkli bir ampülle aydınlattığınız bir odada her gün 10 dakika oturmaniz sizin için çok faydalı olacaktır. Patlıcan,kara üzüm ve kara erik yemeniz de sizin için çok faydalı olacaktır.
Mavi renk, renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; Ateş, kulak enfeksiyonları,bitkinlik,yanıklar,ülser,cilt tahrişleri,sinir,vajinal enfeksiyonlar,karın ve sırt ağrıları,aşırı heyecan,hiperaktivite,basur, gebelik zehirlenmesi.
Dikkat: Mavi ışığı 30 dakikadan fazla kullanayın. Aksi halde bitkinlik verir. Eğer yanlışlıkla kullanıldıysa bir kaç dakika sarı yada turuncu ışık vermek iyi gelir.Üştüme,kas kasılmaları,felç ve zayıf kan dolaşımında mavi rengin kullanmayın.


Çivit mavisi:İki kaşın arasinda bulunan 6.chakra ile ilgilidir.Bu chakra vücutta endokrin bezleri ve beyin üzerinde etkilidir. Özellikle zihinsel sorunlarda çivit mavisinin inanılmaz bir iyileştirme etkisi vardir.Hafızayı güçlendirir,refleksleri arttırır,sezgi gücü üzerinde etkilidir.Depresyon gibi ruhsal hastaliklarda ve stresten kaynaklanan sorunlarda son derece etkilidir. Zihin fonksiyonlarınızı güçlendirmek ve beyinle ilgili rahatsızlıklarınızda çivit mavisi rengin iyileştirici özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Geceleyin gökyünüzü seyredin, çivit mavisi kıyafetler giyin,çivit mavisi taşlardan yapılmış takılar takın ve bu renkle meditasyon yapın.Çevrenizde çivit mavisi objeler bulundurun ve iş yerinizde bu renge ağırlık verin.
Çivit mavisi renk, renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; Ani krizler, göz iltihapları,zatürre, troid bezinin az çalışması,bademcik iltihabı
Dikkat: Şizofreni de çivit mavisi kullanmayın. Ayrıca çocuklarda kullanımı uygun değildir.


Beyaz ve Mor renkler: Başın tam tepesinde bebekken bıngıldağın bulunduğu bölgede yer alan 7.chakra ile ilgili renklerdir. 7.chakra hipofiz bezleri,akıl fonksiyonları,epilepsi,sinir hastalıkları gibi sağlık sorunlarıyla ilgilidir. Bu chakra ayrıca diğer chakraları da enerji olarak etkilediğinden çok büyük bir öneme sahiptir. Yukarıda yer alan sağlık sorunlarını yaşayanlar gibi diğer renklerde anlatılan sağlık sorunlarını yaşayanlarda özellikle beyaz ve mor renklerden faydalanmalıdırlar. Beyaz renge yaşamınızda daha çok yer verin, beyaz taşları takı olarak kullanın, meditasyon yapın, sessizliğin sesini dinleyin,çevrenizde beyaz çiçekler ve objeler bulundurun. Ayrıca mor renginde bu chakrada önemli etkileri vardır. Patlıcan,pancar, mor lahana gibi bitkiler bu hastalıklara iyi gelmektedir. Ayrıca mor renkli taşlar ve mor ışıkta size iyi gelecektir.
Mor renk, renk terapide şu rahatsızlıklar için kullanılır; depresyon,migren ağrıları,kellik, gözaltı morlukları,çıbanlar,artirit,siyatik

RENKLER VE TAMAMLAYICI RENKLERİ

Kırmızı -------- Turkuaz
Turuncu -------- Mavi
Sarı -----------Mor
Yeşil ----------Eflatun

Bir çalışmada uygulanan ana renkten sonra tamamlayıcı rengi bir kaç dakika uygulamak panzehir etkisi yapacaktır ve oluşabilecek sorunları giderecektir. Örneğin kırmızı kan dolaşımını arttırırken arkasından bir kaç dakika turkuaz uygulamak oluşabilecek kızarıklıklara engel olacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır