Advert
Advert
Advert

Rektörlerden türban açılımı

Rektörlerden türban açılımı
Rektörlerden türban açılımı

Nergis DEMİRKAYA
İNTERNETHABER


ANKARA- CHPnin Türban sorununu biz çözeceğiz çıkışı ve hemen ardından YÖKün İstanbul Üniversitesine gönderdiği yazıdan sonra bu kez rektörler harekete geçti. Yeni kurulan Muş Alpaslan ve Giresun Üniversitesi rektörlerinden türbana vize çıktı.

Ancak büyükşehirlerde bulunan köklü üniversitelerin kafası karışık. Ankara, Hacettepe, Dicle Üniversitesi rektörleri uygulamadaki kafa karışıklığının giderilmesi, soru işaretlerinin ortadan kalkması için bir an önce yasal düzenleme yapılmasını talep ediyor.

Türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasıyla ilgili ilk açıklama Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnançtan geldi. Kararı bir basın toplantısı ile duyuran İnanç, yasağın bir imzayla geldiğini ve yine bir imzayla kalktığını ifade etti. Üniversitenin hiçbir biriminde, kılık kıyafet anlamında yasak olmadığını anlatan İnanç, şunları kaydetti:

ÜNİVERSİTEMİZDE TÜRBAN SERBEST

Bundan sonra da olmayacak. Bize YÖK tarafından hiçbir yazı gönderilmedi. Dolayısıyla YÖKün bu anlamda bize herhangi bir yazı gönderilmesine de gerek duymuyoruz. 2547 sayılı yasanın ek 17. maddesine göre yürürlükteki yasalara aykırı olmamak kaydıyla kılık kıyafet serbesttir. Gerek anayasa noktasında, gerekse kanunlar noktasında zaten herhangi bir kısıtlama, herhangi bir yasak söz konusu değildir. Göreve başladığımız günden bugüne kadar, gerek başörtülü öğrencilerimiz olsun, gerekse giyim tarzı farklı biçimde olan öğrencilerimiz olsun, bütün öğrencilerimize eşit şekilde yaklaşılmıştır. O açıdan üniversitemizde hiçbir zaman böyle bir yasak olmadı, bundan sonra da böyle bir yasak olmayacaktır.

GİRESUNDA TÜRBANA KAMPUS İZNİ

Muş Alparslan Üniversitesinin ardından bir başka haber de Giresun Üniversitesinden geldi. Rektör Vekili Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu kampüslerde türbanı serbest bıraktı. Prof. Dr. Bocutoğlu, üniversitenin genel sekreterliğine ve birimlerine gönderdiği yazıda, Başörtüsü konusunda TBMMde oluşmakta olan konsensüse katkı sağlamak amacıyla Giresun Üniversitesi kampuslerinde, derslikler dışındaki kapalı ve açık alanlarında başörtüsü serbest bırakılmıştır. Dersliklerdeki durum için YÖKün yaklaşımı doğrultusunda hareket edilecektir denildi. Yazı okul binalarına da asıldı.

BÜYÜK ÜNİVERSİTELER YASAL DÜZENLEME İSTİYOR

Yeni kurulan küçük devlet üniversitelerinin bu tavrı büyük önem taşıyor. Ancak asıl gözler büyük üniversitelerin nasıl bir tavır alacağında. İnternethabere konuşan Ankara, Hacettepe ve Dicle Üniversitesi Rektörleri bir an önce yasal bir düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

İşte o rektörlerin açıklamaları:

ANKARADA TÜRBAN YASAĞINA DEVAM

Ankara Üniversitesi Rektörü Cemal Taluğ:
Mevzuat neyse onu uygulayacağız. Köklü bir üniversiteyiz. Mevzuat, kurallar ne diyorsa bunu uyguluyoruz. Buna göre derslere türbanla girmek yasak. Ancak bu çocukları YÖK Başkanının dediği gibi tabi atmamak gerek, ama girdiğinde uyarmak durumundayız. Yanlış yaptığında da neyse o soruşturma onu yapacağız. Hepsi sonuçta bizim kayıtlı öğrencilerimiz. Mevzuata göre ise derslere türbanla girilmiyor. Bunu uygulamak da zorundayız. Bu konuda değişiklik olursa da onun gereğini yaparız.

HACETTEPE YASAL DÜZENLEME İSTEDİ

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener:
Bizim uygulamamız gereken bir kıyafet yönetmeliği var. Büyük bir üniversiteyiz kurallar burada dikkatli takip edilir. Bu konudaki yasal düzenlemenin biz de bir an önce yapılmasını bekliyoruz.

YÖKÜN TALİMATINA UYACAĞIZ

Dicle Üniversitesi Rektörü Jale Saraç:
Kanun ve yönetmelikler ne diyorsa onu uyguluyoruz. YÖKün İstanbul Üniversitesine gönderdiği yazı bizim açımızdan da bağlayıcı. YÖK çatısı altındaki bir üniversite olarak talimatlarına uymak zorundayız. O yazıda belirttiği gibi derslerden öğrenci çıkarma uygulaması yok. Tutanak tutuluyor. Bir an önce bir düzenleme yapılırsa bir rahatlama sağlanır, kafalardaki soru işaretleri de giderilmiş olur.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret