Advert
Advert
Advert

Rektör Taşaltın: Bilimi Avrupa’ya Müslümanlar Taşıdı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 'Bilim Küllerinden Doğuyor' sloganıyla hazırlanan ve Turgut Özal parkında gerçekleşen 'TÜBİTAK 4007 Şanlıurfa Bilim Şenliği' açılış töreninde konuşan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, “Bilimi Avrupaya Müslümanlar taşıdı” dedi.

Rektör Taşaltın: Bilimi Avrupa’ya Müslümanlar Taşıdı
Rektör Taşaltın: Bilimi Avrupa’ya Müslümanlar Taşıdı admin

 

Konuşmasına etkinliğe katılan çocuklara, “Roma Rakamıyla toplama ve çarpma yapabilecekmisiniz?” sorusunu sorarak başlayan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Taşaltın, "Sıfırı bulan Müslümanlardır. Sıfırı Müslüman olan Harezmi bulunmadan önce Roma rakamları kullanılarak, bilim yapılamazdı. Avrupalılar bu durumu hep gizlerler, sanki bilim Avrupa'nın malıymış gibi aktarırlar. Bilim bizim malımızdır. Biz sömürgeye tabi olursak bilimi bize verirler; yoksa aksi halde vermezler. Böyle bir şeyin olmadığını artık görüyoruz. İlim bizim malımızdır. Biz üreteceğiz biz yapacağız, tembellikle bu iş olmaz. Geleceğin bilim adamları olacak olan sizler daha çok çalışacaksınız. Bizim olan bilimi yeniden bize kazandıracaksınız" diye konuştu.
Açılış programının ardından Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Harran Üniversitesi Rektör yardıncısı Prof. Dr. Ali Sarıışık ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Akan ile alanda bulunan Harran Üniversitesi de standını gezdiler. Heyet daha sonra diğer standları da dolaşarak yetkililerden bilgi aldılar.
Harran Üniversitesinin desteğiyle Haliliye İlçesi Turgut Özal Parkı'nda başlayan TÜBİTAK 4007 Şanlıurfa Bilim Şenliği 20 farklı atölye ve 65 stantta yarışmalarının yapıldığı şenlik 3 gün sürecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır