Advert
Advert
Advert

Rektör Açıkladı! Eyyubiye Kampüsünde neler oluyor?

Son günlerde Harran Üniversitesi Eyyubiye Kampüsü Şanlıurfa gündemine oturdu. Konu ile ilgili Harran Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ramazan Taşaltın bir açıklama yaptı.

Rektör Açıkladı! Eyyubiye Kampüsünde neler oluyor?
Rektör Açıkladı! Eyyubiye Kampüsünde neler oluyor? admin

Göreve geldiği Nisan 2015 den bu yana birçok kurumun sözlü veya yazılı olarak Eyyubiye Kampüsü arazisinden arsa talebinde bulunduklarını söyleyen Rektör Taşaltın, bu kurumları şu şekilde sıraladı:

1)Eyyubiye Kaymakamlığı
2)Eyyubiye Milli Eğitim Müdürlüğü
3)Eyyubiye Emniyet Müdürlüğü
4)Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü
5)Eyyubiye Belediye Başkanlığı
6)Şanlıurfa Valiliği

Rektör Prof. Dr. Taşaltın açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yeni açılan Eyyubiye hastanesine cami ve hasta yakınlarına kalacak yer yapılması için Eyyübiye Kampüsü arazisinden 5 dönümlük alanı Eyyubiye Belediyesine devrettik. Bu alanda cami ve hasta yakınlarının kalacağı bina çalışmaları başlatıldı.

Üniversitemizin danışma kurullarında Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültesinin Eyyubiye kampüsünde kalması konusunda uzun uzun görüştük. Hocalarımızın tamamına yakın kısmı tüm fakültelerin Osmanbey’de olması gerektiği yönünde görüş beyan ettiler.

“DANIŞMA KURULUMUZDA KARAR ALINDI”

Bu görüşmelerden sonra danışma kurulumuzun verdiği karar şu minvalde oldu.

Madem ilimizde resmi kurumların bu kadar ihtiyacı var. O halde bir merkezi planlama ile bu resmi kurumların ihtiyacı giderilsin. Aksi halde parça parça bu kurumlara verilecek arazi kötü bir planlama olur ve arsa kötü bir şekilde değerlendirilmiş olur.  TOKİ planlı bir şekilde kurumların isteklerini yerine getirsin. TOKİ ayrıca bu alanı değerlendirsin.

Bu arsa karşılığında TOKİ, Harran Üniversitesinin acil ihtiyacı olan fakülte binalarını,  yurt ve lojman ihtiyacını belirli ölçüde karşılasın.

Bu kararlarımızı, dönemin Valisi Sayın Güngör Azim Tuna ile görüştük. O da onay verdi ve TOKİ ile görüşmeleri başlattık. TOKİ bu arsa ile ilgili inceleme çalışmasına devam ediyor” dedi.

“BİNALARIN ÇOĞU 50 YILLIK VE TEKNİK ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞTUR”
Rektör açıklamasının sonuna şunları da ekledi: “TOKİ’ye verilmesi planlanan arsanın üzerinde halen Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Veteriner Fakültesi, Labaratuvar ve Hayvan Hastanesi, Veteriner Fakültesi deneme hayvan çiftlikleri ve Üniversite lojman binaları mevcut.

Bu binaların çoğu 50 yıllık binalardır ve teknik ömrünü doldurmuştur. Meslek yüksekokulu binaları da baraka şeklindeki binalardır.

Eski binaların acilen yıkılıp yenisi yapılmalı, baraka binalar da acilen sağlam binalara dönüştürülmelidir”

“TARIM ARAZİLERİ TOKİ’YE VERİLMİYOR”

Tarım arazilerinin TOKİ’ye devrileceği gibi yanlış bir algı oluştuğuna dikkat çeken Harran Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ramazan Taşaltın; “TOKİ’ye verilmesi planlanan arsa, Harran Üniversitesinin Eyyubiye Kampüsü arazisinin sadece bir kısmıdır. Harran Üniversitesinin arazisinin büyük kısmı tarım arazisi statüsündedir ve bu alana bina yapmak yasal olarak zaten mümkün değildir. Kamuoyuna yanlış yansıtıldığı için yanlış yorumlar yapılmaktadır. Sayın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba bu konunun ayrıntısından haberdar edilmediği için yeşil alan imara açılıyor şeklinde bir durum var diye düşünmüştür. Sayın bakanımızdan randevu talep edip doğru bilgileri kendilerine en kısa zamanda ileteceğiz” dedi.

Eyyubiye Kampüsü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
patlak fren     2017-08-11 Sayın bakanım Tayyip reis seni bu sehre proje yapasın hizmet edesin diye getirdi. Sen kalkmış eyubiye kampusu icin Rektore kızıp kız yurdu ve hayvan hastanesi projelerini hizmetlerini engellerim diyorsun. Kim oluyorsunda engelliyorsun projeleri. Kızlar sokaktami yatsın? Ne dediginin farkindamisin. Avuclarini yalatacagim nasil laf. Gel yap o zaman eyubiye kampusunde yıkılmak uzere olan binaları. stadyum, şıra pazari, konuklu imarı, eyubiye hastanesi, uğurlu sanayisi yapılırkendende görevdeydin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik