Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam Prof. Nükhet Hotar; Nüfusumuz yaşlanmasın

Prof. Nükhet Hotar; Nüfusumuz yaşlanmasın

Hotar ;“ Yaşlılarımızın hayat standartlarını yükselten uygulamalarımızın yanı sıra, gelecekte sadece yaşlı nüfusa sahip olmamak içinde politikalarımızı oluşturuyoruz”

Giriş Tarihi: 4 Ekim 2013 Cuma 14:48
Prof. Nükhet Hotar; Nüfusumuz yaşlanmasın

Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Medikal Turizm Derneği’nin katkıları ile düzenlenen ‘Küresel Yaşlı Bakımı ve Yaşlı Turizmi Buluşması’ konulu toplantı yapıldı.

30 Eylül – 1 Ekim 2013 tarihlerinde gerçekleşen toplantının açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar, Bakanlar, Milletvekilleri, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’in yanı sıra birçok davetli katıldı.

Ortanca Yaş Nüfusu Fazla….

Toplantıda, “Demografik Dönüşümle Yaşlanan Nüfus Türkiye” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nükhet Hotar, Türkiye’deki ortanca yaş Nüfusuna dikkat çekerek,  “Mevcut Durumda Türkiye’nin ortanca yaş nüfusunun yükseldiğini belirtti. Hotar, “Bilindiği gibi ortanca yaş  nüfusu sayısal olarak nüfusu eşit iki parçaya böler,alttaki genç, üstteki yaşlı nüfus grubunda birbirine eşit sayıda kişi bulunur. Ortanca yaşın artması nüfusun yaşlandığının da bir göstergesidir” dedi.

2011 yılında 29,7 olan ortanca yaş ,2012 yılında önceki yıl göre artış göstererek 30,1 e yükselmiştir.

Hotar “Nüfus projeksiyonlarına göre; 2023 yılında Türkiye nüfusunun yarısı 34 yaşın üzerinde olacaktır. Türkiye nüfusunun ortanca yaşı 2050’de 42,9 ve 2075’te 47,4 olacaktır. Erkeklerde 2050’de 41,8 olacak olan ortanca yaş 2075’te 46’ya ulaşacak, Kadınlarda ise 2050’de 44’e ve 2075’te 48,7’ye ulaşacaktır.

 

 

 

Sinop, 2023 yılında ortanca yaşı en yüksek olan il olacaktır…

2023 yılında ortanca yaşı en yüksek olan Sinop (44,4) ilini, 42,9’luk ortanca yaş değeri ile Çorum izleyecektir. En düşük ortanca yaş, 2012 yılında Şırnak’ta (18,5) iken, 2023 yılında 20,8’lik değeri ile Şanlıurfa’da olacaktır. Bu istatistik ve araştırmalarda göstermektedir ki Türkiye nüfusu yaşlanmaktadır. Yaşlı Nüfusun çoğunlukta olduğu bir ülkeye dönüşmememiz ve bunun önlemini alabilmemiz için Doğurganlık hızımızı artırmamız, çocuk ve genç nüfus oranımızı yüksek tutmak genç ve dinamik bir Türkiye özelliğimizi korumak durumundayız. Türkiye’nin bugün de gelecekte de sahip olacağı en önemli fırsat ve avantajlarından birisi genç nüfusumuz olacaktır”. Dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Hotar’ın sunumu, Üniversite Öğrencileri, Akademisyenler ve STK temsilcileri tarafından ilgi ile takip edildi. Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi başkanınca Hotar’aplaket verildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Ömer Faruk Şiran'ın babası vefat etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com