Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Prof. Doğu Ergil Yazarlar Birliğinde

Prof. Doğu Ergil Yazarlar Birliğinde

Giriş Tarihi: 4 Ekim 2010 Pazartesi 11:11
Prof. Doğu Ergil Yazarlar Birliğinde

Prof.Ergil Şanlıurfa Yazarlar Birliğinde; “Evetçiler bilinçli, hayırcılar ön yargılı”

Siyaset Bilimci Sosyolog Prof.Dr. Doğu Ergil, bir programa katılmak üzere geldiği Şanlıurfa’da Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesinin ‘Cuma akşamları sohbeti’ toplantısına katılarak bir sure sohbet etti.

     Referandum’dan Kürt sorununa kadar birçok güncel konulara değinen Prof.Dr. Doğu Ergil, Devlet merkezli yönetimden toplum merkezli yönetime geçiş döneminde olduğumuzu ve toplumda eriyen birey olmayacağımızı söyledi.

     Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şubesi Başkan ve üyeleri ile davetlilerinin Balıklıgöl Rızvaniye Külliyesindeki yerlerinde her Cuma akşamı toplandığı ‘Cuma Sohbetleri’nin bu haftaki süpriz misafiri Siyaset Bilimci Sosyolog Prof.Dr. Doğu Ergil oldu.

Sohbetin kazanımı olmalı

     TYB Şanlıurfa Şubbe Başkanı Cuma Ağaç ve Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat ve 2. Başkan Müslüm Abacı ile çok sayıda TYB ve Gazeteciler Birliği üyeleri ve bazı konuklarla bir sure sohbet eden Prof. Ergil, once TYB’de her Cuma akşamı nelerin tartışıldığını, tartışmanın neler kazandırdığını ve mutlaka bir kazanımı olması gerektiğini belirtti. Prof.Dr. Doğu Ergil, “Şu an Devlet merkezli yönetimden toplum merkezli yönetime geçiş dönemindeyiz. Buda yetmeyecek. Toplum içinde eriyen birey olmayacağız. Birey olma vasfını yitirmemeliyiz. Daha oraya yeni geliyoruz. Sosyalleşme evresine yeni geçiyoruz. Bireyselleşme evresine daha çok var” dedi.

Evetçiler bilinçli, hayırcılar ön yargılı

     Referandum sonucu konusundaki düşüncelerini belirtmesi istenen Ergil, “Referandumda niçin hayır verildiğini sorduğumuzda, bir bölüm insanlar AK Partiyi sevmediği için,bir gurup insanımız Başbakan recap tayyip Erdoğan’ın Yüce Divandan kurtulmaması için, Yargının bağımsızlığını yitirmemesi için hayır oyu verdiklerini söylüyorlar. Aslında referendum parti seçimi değilki. Anayasa değişikliği için yapıldı. Evet diyenlerin ise bilinçli hareket ettiği, hayır diyenlerin de ön yargılı ve korktukları için dediklerini düşünüyorum. AK Partinin bu durumu çok iyi görmesi lazım” diye konuştu.

Türk Siyasal Kültüründe Devlet, Babadır

     Dünya üzerindeki yönetimlerle ilgili de kısa bilgiler veren Prof. Ergil, şöyle dedi;

     “Türk Siyasal Kültüründe Devlet, Babadır. Vana ise Anadır. Bu figure bakıldığında baba Anaya istediğini yapabilir. Amerika’da Sam Amca figürü vardır. Sam Amca emretmez, hükmetmez. Ama biz o sam Amcanın her dediğini yapan çocuğuz. Halen çocuk kalacaksan öyleyse ne zaman büyüyeceğiz.”

Egemen olan hukuku yapar

     Siyaset bilimci Doğu Ergil, Kürt sorunu ile ilgili de kısa açıklamalar yaparak, hukukun egemenliğin türlerinden biri olduğunu belirterek, “Egemen olan hukuku yapar. Çoğunluğun tercihi ile yapılmış olan hukuk herkesi bağlar. 1920’lerde kürt vardı. Mecliste Mebusları da vardı. 1930’larda kaybettik. 1940’larda hiç görmedik. 50’lerde bir ses duyduk, kürt yerine kurt olarak gördük. 1960’lardan sonra kürtleri bulduk ama dilleri yoktu. Dilleri olduğuna inanmadık. Dilsizdiler. Güneyde baktık okulları var ve ‘a bunların dili de varmış’ dedik. Şimdi var olan bu dili ne yapacağımızı bilemiyoruz. Yahu sonuçta bu dili mutlaka kullanacaklar. Dil değil ağız da olsa bırakalım onlar ne yapıyorsa yapsın” dedi.

     Prof.Dr. Doğu Ergil, bürokrasinin iş yapmadığı için varlığını sürdürdüğünü, yasaklayarak kendini var ettiğini, geçmiş yıllara rağmen siyasetin varlığını sürdürebilmek için yasağını sürdürdüğünü söyledi.

Müslüm Abacı / www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com