Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam Prematüre bebek için anne sütü hayat kurtarıyor

Prematüre bebek için anne sütü hayat kurtarıyor

Prematüre doğumun en önemli nedeninin enfeksiyon olduğuna dikkat çeken uzmanlar, prematüre bebekler için anne sütünün hayat kurtardığını belirtiyorlar.

Giriş Tarihi: 17 Eylül 2014 Çarşamba 11:36
Prematüre bebek için anne sütü hayat kurtarıyor

 Liv Hospital Yenidoğan ve Çocuk Hastalıkları Uzmanları Dr. Gülnihal Şarman ve Dr. Pınar Boncuk Dayanıklı, prematüre bebekler için anne sütünün hayat kurtardığına, prematüre bebek konusunda uzmanlaşmış bir ekip ve iyi bir yenidoğan yoğun bakım süreci ile bebeklerin hayata tutunabildiklerine dikkat çekiyor.

Prematüre bebeğin ilacı anne sütü

Tüm bebekler için önem taşıyan anne sütünün prematüre bebekler için hayat kurtarıcı nitelikte olduğunu ifade eden uzmanlar, “Anne sütü, hem bebeğin hem de annenin fiziksel ve ruhsal gelişimini etkiliyor. Anne sütü ile beslenen prematüre bebekler, yapılan araştırmalara göre çok daha hızlı gelişiyor, kilo alıyor, enfeksiyon riski azalıyor. Ayrıca bebek ve anne arasında, bu zorlu dönemde çok daha derin bağ kuruluyor. Bebeğini emziren annenin doğum sonrası depresyonu daha az oluyor ve sütü daha çok geliyor.” açıklamasında bulundular.

Prematüre bebekte ilk 2 yıla dikkat

Prematüre bebeklerin diğer yeni doğanlara göre çok daha ciddi takip gerektirdiğine dikkat çeken uzmanlar, “ Bu bebekler ne kadar erken doğarsa o kadar fazla sağlık problemi yaşıyor. Fakat sağlık problemleri uzmanlaşmış hekimlerin kontrolünde en aza indiriliyor. Ancak bebek, taburcu edildikten sonra bazı enfeksiyonlar, yetersiz beslenme ve bakım nedeniyle birtakım sorunlar yaşanabiliyor. Prematüre bebeklerde ilk 2 yıla dikkat etmek çok önemli. Bu süreçte iyi beslenmek, temiz hava solumak, enfeksiyondan kaçınmak ciddi önem taşıyor. Özellikle kış ayları prematüre bebekler için büyük risk oluşturuyor.” ifadelerine yer verdiler.

Kuvözde de olsa bol bol anne kucağı

Uzmanlar son olarak tavsiyelerini şu şekilde sıraladılar;

-Bebekle ilişki hastanede kaldığı günlerden başlayarak devam etmeli.

-Kuvözde kucağa alınamadığı zamanlarda başını ya da parmağını tutarak, göz teması yaparak ilişki kurarak başlanabilir.

-Uygun haftaya geldiğinde emzirme denemeleri yapmaya başlayabilirsiniz.

-Evde bebekle teması arttırmak için masaj yapılabilir. Masaj bebeği rahatlatır, kasların çalıştırmasını sağlar, ilişkinizi güçlendirir.

-Kucağınızda çıplak teninize temas edecek şekilde onu tutmak bebeğiniz rahatlatır. (Emrullah Araz-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

AYAĞIMIZI BAĞLAYAN PRANGALARDAN KURTULMALIYIZ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com