Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Polat: Önemli olan doğru tarafta olmaktır

Polat: Önemli olan doğru tarafta olmaktır

GAPGündemi gazetesi sahibi ve Şanlıurfa Gazeteciler Birliği başkanı Veysel Polat, Harran Üniversitesi, Radyo - Tv bölümü öğrencileriyle buluştu.

Giriş Tarihi: 23 Mart 2012 Cuma 09:11
Polat: Önemli olan doğru tarafta olmaktır
Harran Üniversitesi tarafından hazırlanan ve AB tarafından desteklenen, öğrencilerin mesleki birikimlerini piyasa buluşmaları ile arttırmayı hedefleyen proje kapsamında Polat, bölüm başkanı Kemal Kapaklı'nın daveti üzerine M.Y.O, Radyo ve Televizyon Bölümünü ziyaret etti. Bölüm başkanı Kemal Kapaklı'yla  bir araya gelen Polat, bölümle ilgili stüdyo ve laboratuarları gezerek incelemelerde bulundu. 
Polat daha sonra öğrencilerle sınıfta bir araya geldi. Polat burada medyayla ilgili bilgi ve birikimlerini medya öğrencileriyle paylaştı.
1984 yılında Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulunda gazetecilik eğitimine başladığını belirten Polat, "Hocalarımız ilk günlerden itibaren bizlere okulla birlikte, basın kuruluşlarında pratik yapmayı da tavsiye ettiler. Gazetecilik sadece okul sıralarında öğrenilebilecek bir meslek değil. Okulla birlikte, piyasada pratik yapmak, mesleğe bir noktadan başlamak demektir. Sizler de meslek hayatına başlamak için okulun bitmesini beklemeyin. Urfa'daki basın kuruluşlarına giderek, işinizi bir ucundan yakalayın" dedi.

Gazeteci ve medyanın tarafsızlığı
Toplantıda öğrencilerin çeşitli sorularını da cevaplayan Veysel Polat, "Türkiyede tarafsız medya var mı, gazeteciler gerçekten tarafsız mı?" yönündeki soruları da şöyle cevaplandırdı:
"Tarafsızlık meselesi, içeriden - dışarıdan çok gündeme getirilen bir konu. Yandaş - Candaş vs.. Öncelikle şahsiyetli, dürüst ve meslek ahlakına sahip olmak gerek. Habercilikte objektif olmak önemli. Dedikoduya dayalı, asılsız bilgi, yanlış yönlendirme, kışkırtma, tek taraflı habercilik, bunlar yanlış. Haberin kaynağına inilmeli, karşı tarafın da görüşüne yer verilmeli. Haberiniz doğru ve objektif olmalı. Tarafsızlık ben bunları anlıyorum. Doğru ve objektif habercilik. İnsanlık onuru da, meslek ahlakı da bunu gerektirir. Bu noktada gazeteci ve basın kuruluşu tarafsız olmalı. Doğru ve objektif bilgi aktarmalı, topluma.
Diğer yandan gazetecinin kendi uzmanı olduğu alanda haber yapması, yada basın kuruluşunun hitap ettiği kesimin istekleri - beklentileri doğrultusunda yayın yapması, doğal bir şeydir. Siyasi partinin yayın organı olabilir, spor - ekonomi vs. alanında uzmanlaşabilir, cemaat, dernek, sendika faaliyetleri ve düşünceleri doğrultusunda yayın yapabilir. Bunlar demokrasinin gereği. Her kesimin yayın organları vasıtasiyle kendi sesini, kendi görüşünü ortaya koyması kadar doğal bir şey olamaz. Demokrasilerde her kesim kendi medyasını var eder. Bu anlamda toplum da kendi değer yargılarına göre kendi medyasını var etmeli, var olana da abone olarak, reklam vererek sahip çıkmalıdır.
Ayrıca taraf olmak da o kadar kötü bir şey değil. Önemli olan doğru tarafta olmaktır. Demokrasi ve darbeciler - çeteciler arasında tarafsız mı olacaksınız? Hukukun üstünlüğü ve yasalar ile bunları çiğneyen kişi ve kurumlar arasında tarafsız mı kalacaksınız, Zulüm ile adalet arasında, savaş kışkırtıcılığı ile barış ve toplumsal huzur arasında nerede duracaksınız? Toplumu aydınlatmak, hukukun üstünlüğü, insan hakları, barış, demokrasi, yasaların  ve kamu düzeninin düzgün işlemesi, gazetecinin gözettiği - mücadelesini verdiği değerlerdir. Gazetecilik bunun için vardır. Aydınlanma, adalet, özgürlük, barış.. bu konularda gazeteci taraftır. Maaşınız, makamınız hatta canınız pahasına bu değerlere sahip çıkmak, meslek namusu ve onurudur. Önemli olan da meslek yaşamında bu değerleri muhafaza edebilmektir" dedi.
Türkiye'deki basın özgürlüğü konusundaki bir soruyu da cevaplandıran Polat "Mutlak özgürlük hiçbir yerde yoktur. Ama Türkiye'deki özgürlük ve çok renklilik, Avrupa'dan da ABD'den de daha fazla. Örnek olarak alın size Fransa'daki Ermeni yasa tasarısı.. ABD'deki 70 yaşındaki bayan gazetecinin başına gelenler.. Batı'daki kartellerin Sovyetlerdeki komünist partiden hiçbir farkı yok" dedi.
Harran Üniversitesi M.Y.O Radyo - Tv bölümündeki teknik donanım ve stüdyoları da incelediğini belirten Polat, "Geçen yıl Londra'da bir İletişim okulunu ziyaret ettik. Buradaki teknik imkanlarla, orası arasında pek fark kalmamış. Donanım aşağı yukarı aynı. Artık teknolojik gelişmeler birçok mesafeyi ve farkı ortadan kaldırıyor. Sokaktaki 70 milyonun geneli cep telefonu ve internet kullanıyor. Sosyal medya dediğimiz alanda haberleri, fotoğrafları paylaşıyor. Bu ortamda gazeteci olarak, mesleğinizi sürdürmeniz daha fazla donanım ve bilgi sahibi olmanızı gerektiriyor. Seçtiğiniz alanda uzmanlaşmalı, derinleşmelisiniz" dedi. 
Bir öğrencinin gazetecilik mesleği nasıldır sorusuna da Polat "Gazetecilik onurlu, şerefli, özveri gerektiren bir iştir  ve o kadar da belalı ve zordur" dedi.
Öğrenciler ders bitiminde Polat'a teşekkürlerini ve onurlandıklarını söylediler. .

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com