Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Polat; Medya yaşamı etkiliyor -VİDEO-

Polat; Medya yaşamı etkiliyor -VİDEO-

Giriş Tarihi: 30 Nisan 2011 Cumartesi 18:24
Polat; Medya yaşamı etkiliyor -VİDEO-

Şanlıurfa Mazlumder şubesi tarafından gerçekleştirilen “İnsan hakları ve Medya” konulu bir konferans yapıldı. Konferansa Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat konuşmacı olarak katıldı.

 

Şanlıurfa Gazeteciler Başkanı Veysel Polat’ın konuşmacı olarak katıldığı “Mazlum-Der Şanlıurfa Şubesi binasında” gerçekleşen konferans, yaklaşık iki saat sürdü. Konferansa Şanlıurfa Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Mazlumder Şanlıurfa Şube Başkanı Meral Dervişoğlu ile Mazlumder yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 

Şanlıurfa Gazeteciler Başkanı Veysel Polat, İnsan hakları denildiği zaman değerler kavramlar, tüm insanların doğuşlarından ölümlerine kadar sahip oldukları temel hakların muhafazası, vatandaş ve topluluk olarak hakların statülerin bir takım ilişkileri düzenleyen yaşam birliği haline geldiğini belirtti.

Polat sözlerini şöyle sürdürdü; “Teoride problem yok bugünün dünyasında insan hakları dediğimiz zaman Birleşmiş Milletler başta olmak üzere bütün devletlerin anayasalarının temel insan hak hürriyetlerinin güvence altına alınmıştır. Bu güvenceyi sağlayan başta devletlerin kendi anayasaları olmak üzere uluslar arası bir takım kurumlar ve kuruluşlarda vardır. Bunlar öyle bir noktaya gelebiliyorlar ki, bir devletin egemenlik haklarını aşabilecek bir noktaya da gelebiliyor.

 

Bugün Birleşmiş Milletler adı altında Amerikanın, Avrupa’nın müdahale ettiği yerlerin insan hakları gerekçesiyle müdahale ettiği oradaki insanların yaşam haklarının uluslar arası camia tarafından korunması iddiası altında yapılabildiğini görüyoruz. Uluslararası örgütlerin devlet egemenliklerini dahi kişi hak ve özgürlüklerini insan haklarının üzerinde görmediklerini görüyoruz. Bir ülkenin dış müdahaleye maruz kalması insan hakları gerekçesine dayandırılabiliyor.

 

Konuşmasında Medyayla ilgili bilgiler aktaran Polat; İnsan haklarının temel felsefelerini nasıl görüyorsak nasıl tartışıyorsak bunlar medyaya aynı şekilde yansıyor. Bu konuda Medyada özel bir duyarlılıktan bahsetmek mümkün değildir. Medya sahiplik anlamında objektif toplumun tamamını kuşatan yâda gözeten bir kurum değildir. Günümüzde Medya sermaye anlamında da belirli kişilerin veya belirlinin kesimlerin medyasıdır. Her kesin kendisine göre bir medyası vardır ve her gücün kendi gücü doğrultusunda oluşturduğu bir medya söz konusudur. Bu anlamda insan hakları örgütlerinin yâda toplumun kendi duyarlılığını medyaya bir şekilde yansıtması gerekiyor medyayla iletişim halinde olması gerekiyor.

Polat; Yaşadığımız zaman iletişim çağı özellikle internet medyacılığı ile birlikte bilgi ve iletişim çok hızlanmış bir durumda önceden etkilenen veya pasif formda olan insanlarımız internet ile birlikte kendileri de haber üreten yorum yazan medyayı şekillendiren bir pozisyona gelmiştir.

 

Medya bağımsız bir güç olmadığını ve uzun yıllar devletin bir kurumu tekelini olduğunu ama 1980 sonrasında değiştiğini görüyoruz” diye konuştu.

Konferans soru cevaplarla sona erdi.

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ!...

 Murat Çiftçi / www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com