Advert
Advert
Advert

PKK'nin okul boykotu Mardin'de tutmadı

PKK ve paralelindeki örgütlerin anadilde eğitimi bahane ederek başlatmış olduğu bir haftalık okulları boykot çağrısı, Mardin'de tutmadı.

PKK'nin okul boykotu Mardin'de tutmadı
PKK'nin okul boykotu Mardin'de tutmadı

Mardin’de 2015-2016 eğitim öğretim yılı bin okulda yaklaşık 10 bin öğretmen ile 203 bin öğrenci eğitime başladı. PKK, DTK (Demokratik Toplum Kongresi) ve Eğitim-Sen’in anadilde eğitimi bahane ederek başlatmış olduğu bir haftalık okulları boykot çağrısı, Mardin’de tutmadı.

Tehdit, baskı ve dayatma ile Kürt halkını sindirmek isteyenlere karşı halk prim vermeyerek çocuklarıyla birlikte okulların yolunu tuttu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren okulların yollarına döşen Mardinli öğrenciler, arkadaşları başta olmak üzere öğretmenlerini özlediklerini dile getirdiler.

Okulların açılmasına sevinen çocuklarının heyecandan dün gece uyumadıklarını belirten veliler, okulların boykot edilmesine tepki gösterdiler.

Okulların boykot edilmesini yanlış bulan Nurettin Kavak, bunun cehaletten kaynaklandığını söyledi. Bu gibi çağrıların iman eksikliği ve cehaletten kaynaklandığını ileri süren Kavak, “Bizim bu cehaleti yenmemiz lazımdır. Komşumuz Suriye’yi, vatansız insanları görüyoruz. Avrupalılar, kedilerini önüne 50 Avroluk mama koyarken, bunları insan yerine bile koymuyoruz. Bu boykota kesinlikle karşıyız ve eğitim, eğitim, eğitim diyorum.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde PKK’nin sözde liderlerinden Mustafa Karasu, Kürtlerin anadilde eğitim için bir hafta okulları boykot edilmesi çağrısı yapmıştı. Bu çağrının ardından Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de eğitim öğretim yılında öğrencilerin 1 haftalık okul boykot etmesi çağrısını yenilemiş ve Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) da bu çağrılara destek verdiğini açıklamıştı. (M. Salih Keskin – İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu