Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem PKK'nin okul boykotu Mardin'de tutmadı

PKK'nin okul boykotu Mardin'de tutmadı

PKK ve paralelindeki örgütlerin anadilde eğitimi bahane ederek başlatmış olduğu bir haftalık okulları boykot çağrısı, Mardin'de tutmadı.

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2015 Pazartesi 16:39
PKK'nin okul boykotu Mardin'de tutmadı

Mardin’de 2015-2016 eğitim öğretim yılı bin okulda yaklaşık 10 bin öğretmen ile 203 bin öğrenci eğitime başladı. PKK, DTK (Demokratik Toplum Kongresi) ve Eğitim-Sen’in anadilde eğitimi bahane ederek başlatmış olduğu bir haftalık okulları boykot çağrısı, Mardin’de tutmadı.

Tehdit, baskı ve dayatma ile Kürt halkını sindirmek isteyenlere karşı halk prim vermeyerek çocuklarıyla birlikte okulların yolunu tuttu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren okulların yollarına döşen Mardinli öğrenciler, arkadaşları başta olmak üzere öğretmenlerini özlediklerini dile getirdiler.

Okulların açılmasına sevinen çocuklarının heyecandan dün gece uyumadıklarını belirten veliler, okulların boykot edilmesine tepki gösterdiler.

Okulların boykot edilmesini yanlış bulan Nurettin Kavak, bunun cehaletten kaynaklandığını söyledi. Bu gibi çağrıların iman eksikliği ve cehaletten kaynaklandığını ileri süren Kavak, “Bizim bu cehaleti yenmemiz lazımdır. Komşumuz Suriye’yi, vatansız insanları görüyoruz. Avrupalılar, kedilerini önüne 50 Avroluk mama koyarken, bunları insan yerine bile koymuyoruz. Bu boykota kesinlikle karşıyız ve eğitim, eğitim, eğitim diyorum.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde PKK’nin sözde liderlerinden Mustafa Karasu, Kürtlerin anadilde eğitim için bir hafta okulları boykot edilmesi çağrısı yapmıştı. Bu çağrının ardından Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de eğitim öğretim yılında öğrencilerin 1 haftalık okul boykot etmesi çağrısını yenilemiş ve Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) da bu çağrılara destek verdiğini açıklamıştı. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Arazi sorununu Ankara’ya taşıdılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com