Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim "PKK'nin eğitim boykotları tutmuyor"

"PKK'nin eğitim boykotları tutmuyor"

Yeni Eğitim ve Öğretim yılının başlamasıyla beraber PKK'nin halka dayattığı okul boykotları hakkında değerlendirmelerde bulunan eğitimciler, korku imparatorluğu oluşturmak isteyenlerin dayattığı boykotun tutmadığının altını çizerek bu konuda halkın tavrı taktir edilmesi gerektiğini belirtiler.

Giriş Tarihi: 3 Ekim 2015 Cumartesi 15:03

PKK’nin halka zorla dayattığı eğitim boykotu hakkında değerlendirmelerde bulunan eğitimciler, halkın bilinçlenmesinin eğitimle olduğunu, eğitimli olan bir toplumu kimsenin yönlendirmeye gücünün yetmediğini belirterek bölge genelinde korku imparatorluğu oluşturmak isteyenlerin dayattığı boykotun tutmadığını vurguladılar.

‘Eğitimden yoksun köle bir toplum oluşturmak istiyorlar’

Yeni eğitim ve öğretim yılının önündeki sorunlar hakkında açıklamalarda bulunan İkra Eğitim, Sağlık, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İkra-Der) Başkanı Murat Arslan, PKK’nin istedikleri zaman, istedikleri fiili yaptırabilecekleri eğitimden yoksun köle bir toplum oluşturmak istediğini ancak Allah’a hamd ederek, bu boykot ve baskıların bir iki okul dışında hiçbir yerde tutmadığını belirtti.

Birçok bölgede baskı ve zorlama ile halka boykotun dayatıldığına dikkat çeken İkra-Der Başkanı Arslan, “Güneydoğu'da bazı okullara saldırılar yapılıyor. Kimi zaman molotof, kimi zaman ses bombası, kimi zaman tehdit ve baskı gibi öğelerler halkın üzerinde korku imparatorluğu kurulmak isteniyor. Yetkililer bunun önüne geçmelidir. Eğer halk bu boykota rağmen çocuklarını gönderiyorsa çocukların güvenliğinin en üst düzeyde alınması gerekir. Kamu kurum ve kuruluşların korunduğu gibi bir çocuğa ufak bir zarar dahi gelmemesi için gerekli tüm önlemler alınmalıdır. Bölgenin gelişmesi ve kalkınabilmesi şiddetin sona ermesine, şiddetin sona ermesi ise bilinçli bir toplumun oluşması ile olur.” dedi.

‘Eğitime karşı yapılan saldırının karşısında tavrımız serttir’

Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yardımcısı Recep Güneş ise yaptığı değerlendirmede, kırsalda görev yapan öğretmenlerin can güvenliklerinin olmadığını ve eğitim ve öğretim yeni yılının sancılı başladığına dikkat çekti.

Okullara yapılan saldırıların vahim bir sorun teşkil ettiğine dikkat çeken Güneş, bu bombalı saldırıların ve tehditlerin kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Öğrencilere yapılan her türlü saldırının kabul edilemez olduğunu ifade eden Güneş, “Bölgemizin hassas yapısı itibari ile ideolojik saldırıların eğitime yöneldiğini görüyoruz. Eğitime karşı yapılan saldırının karşısında tavrımız serttir. Yapılan boykot çağrısına halktan bir destek gelmedi. Halkı bu bakımdan takdir ediyoruz. Küçük çocukları ideolojik dayatmalarla hedef almaya çalışanların gayelerine ulaşma çabaları beyhudedir. Halk, bu tür çağrılara, tehditlere ve baskılara artık prim vermiyor. Masum çocukların üzerinde siyaset yapma, ideolojik dayatma bulunma kabul edilemez.” şeklinde değerlendirmede bulundu. (M. Sıddık Bilge/Yunus Sırat – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Harran Üniversitesi Aşçıları Yeni Bir Ödül Aldılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com