Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa GAP PKK STK'ları Tehdit Etti İddiası

PKK STK'ları Tehdit Etti İddiası

Giriş Tarihi: 28 Haziran 2010 Pazartesi 12:08
PKK STK'ları Tehdit Etti İddiası

Çatışmaların artması üzerine ortak bir bildiri yayınlama hazırlığında olan Diyarbakır'daki sivil toplum örgütlerine terör örgütünden tehdit geldi. PKK'ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı'nın haberine göre terör örgütünün Kandil'deki yönetimince yapılan açıklamada tek tararflı ateşkes çağrısı yapılmaması istendi.

Kendilerine değil, devlete ve AKP hükümetine ateşkes çağrısı yapılmasını isteyen örgüt hükümetin sivil örgütleri yönlendirdiğini ileri sürdü. Açıklamada yapılan çalışmaların örgüte zarar vereceği de belirtilerek sivil toplum örgütleri tehdit edildi.

STK'lar geri adım attı

Diyarbakır'daki işadamları ve meslek örgütlerinin oluşturduğu Adalet ve Çözüm Girişimi çalışmalarını tamamladı ve yaklaşık 90 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek hazırlanan PKK'ya "şiddeti durdur" çağrısının metnine dün son şekli verildi.

Fakat akşam saatlerinde PKK'nın yayın organı niteliğindeki Fırat Haber Ajansı'ndan düşen "bize değil Türk devletine ve AKP'ye çağrı yapın" mesajı, Diyarbakırlı STK'ların hazırladıkları metinde değişikliklere yol açtı.

90 STK'nın PKK'ya yönelik "silah bırak" çağrısı tek taraflı olmaktan çıkartıldı ve "güvenlik güçleri operasyonları, PKK'da saldırılara son versin" olarak değiştirildi. Bildiri metnine ayrıca taş atan çocuklarla ilgili yasa değişikliğinin gecikmesinden duyulan rahatsızlıkla KCK operasyonlarından duyulan rahatsızlık da eklendi. Bildiride en önemli vurgu şüphesiz şiddetin bir an önce sona erdirilmesi ve hakların demokratik yollardan aranması.

Bugün açıklanacak

Bugün Diyarbakır Barosu'nda Galip Ensarioğlu tarafından açıklanacak bildirinin şöyle olması bekleniyor:

PKK: Şiddet eylemleri durdurulsun. Demokratik yollardan hak aransın. Açılım sürecinde silah bırakılsın.

HÜKÜMET: Operasyonlar hemen durdurulsun. Açılım kararlı bir şekilde devam etsin, net adımlar atılsın. BDP ile gerginlik sona erdirilsin. Taş atan çocuklar yasası bir an önce çıksın. KCK operasyonları bitirilsin.

 (Burak Kara/Vatan)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com