Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye PKK İle Görüşmelere Urfa Hukukçularından Destek

PKK İle Görüşmelere Urfa Hukukçularından Destek

Harran Adalet ve Hukuk Derneği Kürt meselesi ve bununla bağlantılı terör sorununda yakın zamanda yaşanan hadiselerin tekrar yaşanmaması için devletin Abdullah ÖCALAN ile görüşmelerini olumlu bulduklarını açıkladı

Giriş Tarihi: 12 Ocak 2013 Cumartesi 12:23
PKK İle Görüşmelere Urfa Hukukçularından Destek

Harran Adalet ve Hukuk Derneği Adına yazılı bir basın açıklaması yapan Reşit YAŞAR; Kardeşlik hukuku kardeşler arasındaki sorunların halledilmesini de gerektirir. Bu nedenle 40 yıldır kanayan bir yara olan bu meselenin çözümünde çok fazla kırmızı çizgilere takılmadan sorunun halli yolunda anlık gelişmelere göre de vaziyet değiştirmeden herkese konumuna göre düşen vazifeler vardır" dedi.

Yaşar Açıklamasında; "Türkiye’nin dünyada söz sahibi olması kendi iç problemlerini adilane bir şekilde çözmüş olmasına bağlıdır. Bu nedenle de kanayan bir yara olan Kürt Meselesi tüm meselelerden önce çözülmesi gereken bir meseledir. Aslında mesele Türkiye’nin daha demokratik bir ülke haline gelmesi ve herkesin kendisini kendi olarak hissetmesinin şartlarının oluşturulması meselesidir. Bu başarılabilinirse zaten herkes(bu herkesin içinde özellikle gayrimüslimleri zikretmek gerektir) gibi Kürtler de kendi haklarına bu şekilde kavuşacaklardır. Bunun için öncelikle şiddet ortamının ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Demokratik haklar ve özelde Kürtlerin talepleri ile ilgili iyileştirmelerde radikal çözümleri hemen beklemek doğru değildir. Parlamenter demokrasiyle yönetilen ve hükümetin seçimle iş başına geldiği bir ülkede yönetenlerden kamuoyu ikna edilmeden çözüm için radikal karar almalarını beklemek safdillik olur. Öncelikle kamuoyunun buna hazır hale getirilmesinden sonra bu durum gerçekleştirilebilecektir. Bu da zorlamayla değil ancak diyalogla, birbirini anlayarak, saygı duyarak gerçekleşebilecek bir şeydir. Bu husus çok önemlidir. Çünkü: Türkiye insanının büyük bir kısmı yüz yılı aşkın yanlış bir bilgilendirilmenin kurbanıdır ve meseleyi de bu yanlış bilgilenme doğrultusunda mütalaa etmektedir. Öncelikle bu yanlış bilgilenmenin düzeltilmesi gerekmektedir. Çoğunluk bu meselede belli bir olgunluğa gelmeden radikal iyileştirmelerin yapılması beklentisi içinde olunmamalıdır.

Türkiye gibi köklü bir geçmişten gelen bir ülkeyi demokratik haklar konusunda dönüştürmek varken Kürtlerin küçük bir alana hapsedilmeleri sonucunu doğuracak eylemlerden de herkesin hassasiyetle kaçınması gerekir. Zira: Kürlerin geleceği Türkiye Devletindedir. Bunu iyice anlayıp buna uygun tavır takınmak gerekir. İki dünya savaşını çıkararak ama sonunda oturup aralarındaki sınırları kaldıran Avrupalılardan biraz ders almak gerekir.

Kardeşlik hukuku kardeşler arasındaki sorunların halledilmesini de gerektirir. Bu nedenle 40 yıldır kanayan bir yara olan bu meselenin çözümünde çok fazla kırmızı çizgilere takılmadan sorunun halli yolunda anlık gelişmelere göre de vaziyet değiştirmeden herkese konumuna göre düşen vazifeler vardır.

Aslında hepimizin kendimizi biraz şu manada sorgulaması gerekiyor: Biz biliyoruz ki ‘kişinin kardeşini hor görmesi vebal olarak kendisine yeter’. Öyleyse kendi kendimizi sorgulayalım. Kardeş dediğimiz insanlarla ilgili gerçekten onları hor görüyor muyuz

yoksa görmüyor muyuz? Bunun için meseleye sadece ırk ekseninde Türk ya da Kürt olarak bakmaya da gerek yoktur. Mesela şehirli birisiysek köylüleri hor görüyor muyuz görmüyor muyuz? Ya da köylüysek şehirliyi hor görüyor muyuz görmüyor muyuz? Ya da zenginsek fakiri, eğitimliysek eğitim görememiş olanı, erkeksek kadını. Bu listeyi uzatabiliriz. Sakın ülkemizde yaşadığımız asıl sorun bu teste tabi tuttuğumuz konuyla bağlantılı olmasın" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com