Advert
Advert
Advert

PKK çekilme iddialarını yalanladı

PKK çekilme iddialarını yalanladı
PKK çekilme iddialarını yalanladı

PKK’ya yakın kaynaklar, “Örgüt silahlı güçlerini sınır dışına çekme kararı aldı” haberinin kesinlikle doğru olmadığını belirtti ve “PKK, Öcalan’la yapılan görüşmelerin sonucunu bekliyor. Tek bir PKK’lı bile yerinden kıpırdamış değil” dedi.

NAMIK DURUKANın haberi

Terör örgütü PKK’nın silahlı güçlerini sınır dışına çekmeye başladığı yönündeki haberler, örgüt ve Kuzey Irak’taki örgüte yakın kaynaklar tarafından yalanlandı. Çekilme ile ilgili olarak Abdullah Öcalan’ın da örgüte talimat göndermediği öğrenildi.

Örgütün çekilme kararı vermesi halinde, silahlı güçlerin bölgeden Kuzey Irak’a geçmesinin en az altı ayı alacağı, operasyon yapılmayacağı güvencesi verilmesi halinde çekilme işlemine başlanacağı belirtildi.

Devlet adına İmralı’da terörist Öcalan’la yapılan görüşmelerin ana gündemini, örgütün silahlı güçlerini Kuzey Irak’a çekmesi ve müzakere başlatılmasının oluşturduğu öğrenildi. Öcalan’la yapılacak görüşmeyi örgüt de yakından izliyor.

Güvence istiyorlar

Öcalan’ın yakalanmasından sonra 1999-2004 yılları arasında silahlı güçlerini Kuzey Irak’a çeken örgüte yönelik çok sayıda operasyon yapıldı ve 700’ü aşkın PKK’lı öldürüldü. Örgüt yeni bir çekilme kararında kayıp yaşamaması için çekilme halinde askeri operasyonlara son verilmesi güvencesi istiyor.

PKK’ya yakın kaynaklar, örgütün silahlı güçlerinin sınır dışına çekilme kararının kesinlikle doğru olmadığını belirterek, “Örgüt İmralı’da Öcalan’la yapılan görüşmelerin sonucunu bekliyor ve süreci değerlendiriyor. Bütün silahlı güçler mevzilerinde bekliyor, tek bir silahlı militan bile yerinden kıpırdamış değil” dediler.

MİLLİYET

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu