Advert
Advert
Advert

"PKK barış ve kardeşlik sürecini baltalıyor"

DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, PKK'nin barış ve kardeşlik sürecini baltaladığını belirtti.

 Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, PKK’nin Diyarbakır başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 23 okulu yakmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, PKK’nin barış ve kardeşlik sürecini baltaladığını belirtti.

Ana dilde eğitim bahanesiyle okul yakan, öğrencilerin ve öğretmenlerin hayatına kasteden, okulları mühürleyerek öğretmenleri okula gelmemekle tehdit eden saldırıları kınadığını aktaran Avcı, hak aramanın bu şekilde olmayacağını söyledi.

“PKK barış ve kardeşlik sürecini provoke ediyor”

PKK’nin barış sürecini baltaladığını kaydeden Avcı, “Ana dilde eğitim talebi insani bir haktır. PKK, eğitim sisteminin demokratikleştirilmesi bağlamında yerel dillerde eğitim ve öğretim adına atılan onca adıma rağmen bu barış ve kardeşlik sürecini provoke etmek istemektedir. Okullarımıza, öğrenci ve öğretmenlerimize karşı yapılan bu mütecaviz saldırılara karşı başta hükümet yetkilileri olmak üzere ilgili vali ve belediye başkanlarımızı uyarıyor, dikkat ve önlem almaya davet ediyorum. Öğretmenlerimiz apaçık bir şekilde tehdit edilmektedir.” dedi.

Kürtlerin dilini milli varlığın bir parçası olarak görülmesi ve sahip çıkılması gerektiğini kaydeden Avcı, Kürtçenin korunması ve geliştirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

“Çift dilli eğitim milli birliğimizin teminatı olacaktır”

Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Son yüzyıldır siyasetçiler, bu konuda hatalar yapmış, Kürt kardeşlerimizin insani hak ve hukukları ihmal edilmiştir. Şimdi yapılması gereken zorunlu eğitim dili olan Türkçenin yanında ikinci bir zorunlu ya da seçmeli yerel eğitim dilinin müfredata konulmasıdır. Çift dilli eğitim modeli ülkemizin birlik ve bütünlüğünün teminatlarından biri olacaktır.” (İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır