Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye PKK Antep'teki Saldırıyı Üstlenmedi

PKK Antep'teki Saldırıyı Üstlenmedi

PKK, 9 kişinin ölümüne yol açan patlamayla herhangi bir ilgilerinin olmadığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 21 Ağustos 2012 Salı 13:06
PKK Antep'teki Saldırıyı Üstlenmedi

Örgüt, daha önceki sivil ölümlü saldırılarda da ilk başta yaptığı açıklamalarda saldırıları üstlenmemiş, daha sonra yerel kuvvetler yaptı demiş, daha sonra da saldırıyı üstlenmişti.

ANF'ye bugün yazılı bir açıklama gönderen PKK saldırıyı üstlenmedi. Açıklamada Gaziantep'de gerçekleşen ve birçok insanın ölümüyle sonuçlanan saldırıyla herhangi bir ilgilerinin olmadığını belirten PKK, "20 Ağustos günü Antep merkezde bir patlama meydana gelmiştir. Hem devlet yetkilileri hem de Türk basını bu olayı hareketimiz üzerine yıkmaya çalışmaktadır. Bu patlama ile güçlerimizin herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

Kamuoyu ve halkımız da bilmektedir ki güçlerimizin sivillere yönelik bir girişimi olamaz. Zaten KCK Yürütme Konseyi'nin yaptığı bayramda çatışmalardan kaçınma çağrısına güçlerimiz uymaktadır. Bayram sürecinde operasyonlardan kaynaklı yaşanan çatışmalar dışında güçlerimizin herhangi bir girişimi de olmamıştır" ifadelerini kullandı.

BDP, Gaziantep'teki saldırıyı kınadı

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Gaziantep'te gerçekleşen, çocukların ve sivillerin katledilmesine yol açan saldırıyı kınadı.

Demirtaş ve Kışanak yaptıkları yazılı açıklamada, dün akşam saatlerinde Gaziantep'te meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralanan vatandaşlara da acil şifalar diledi. "Çocuklarımızın ve sivil yurttaşların katledilmesine yol açan, mübarek bayramı kana bulayan bu saldırıyı açıkça kınıyor, lanetliyoruz" denilen açıklamada, saldırı sonrasında BDP ve partilileri hedef haline getirmek isteyenleri de bu çirkin tutumları nedeniyle esefle karşıladıkları belirtildi.
Türkiye'yi her türlü şiddet zemininden ve olasılığından uzak tutmanın tek yolunun kurumsal demokrasiyi ve iç barışı güçlendirecek adımları bir an önce ve hep birlikte atmak olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ortadoğu'nun son derece tehlikeli bir süreçten geçtiği bu günlerde, Partimizin mütemadiyen yaptığı çözüm çağrılarını ve iyi niyetli uyarılarını 'tehdit' olarak çarpıtarak lanse etmek yerine, aklıselim bir yaklaşımla ele alarak tartışmanın aciliyetini bir kez daha hatırlatmayı görev olarak telakki ediyoruz. Hükümetin içerde ve dışarıda izlediği politikaların Türkiye'yi adım adım Ortadoğu'daki bu tehlikeli akıntıya doğru sürüklendiğini maalesef ki kaygıyla izlemekteyiz. Ülkenin içine girdiği durumdan kendisi dışında herkesi sorumlu tutan Hükümetin radikal ve cesur bir politika değişikliğine giderek basta kalıcı iç barış sağlayacak adımları atmasında, Suriye politikasını da gözden geçirmesinde büyük fayda görüyoruz. Saldırının arkasındaki ve içindeki bütün güçlerin tereddüde yer bırakmayacak şekilde ortaya çıkarmasını, katliamın tüm yönleriyle aydınlatılmasını bekliyoruz. Gaziantep'te gerçekleşen saldırıyı bir kez daha kınarken bütün halkımıza da başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz." Dünya Bülteni

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com