Advert
Advert
Advert

Piyasalar coşacak

Piyasalar coşacak
Piyasalar coşacak

Çıkan sonucun referandumun gelecek yıl yapılacak seçimlerde tek parti hükümeti çıkması ihtimalini kuvvetlendirdiğini belirten analistler, bunun da hisse senedi, bono ve TL üzerinde alım yönünde etkisinin olacağını söylüyor. Analistlerin tahminlerine göre Borsanın 61.000 seviyesinin üzerine çıkması, gösterge tahvil faizinin yüzde 8 bileşik seviyelerinde seyretmesi hatta kısa süreli de olsa bu seviyenin altına inmesi, dolar/TL tarafında ise 1,50 seviyelerine hareket bekleniyor.

Ekspres Yatırım Genel Müdürü Haldun Alperat, Piyasanın fiyatladığı evet çıkmasıydı. Ama bu sonuç genel olarak politik istikrarın, AK Partiye güvenin devam ettiğini gösteriyor. Dışarısı bozulmazsa bu piyasa için olumlu. İMKBde pazartesi açılış itibarıyla küçük bir ralli olur; 1 hafta 10 günlük süreçte yüzde 5lik artı etkisi olur. dedi. Referandum sonucunun mali piyasalar açısından 2011de yapılacak genel seçime yönelik vereceği sinyaller sebebiyle önem arz ettiğine dikkat çeken HSBC Stratejisti Fatih Keresteci de, şunları aktardı: Sonuç, bir miktar sürpriz oldu ve evet oyları tahminlerin de üzerinde kaldı. Güçlü evet olarak nitelendirilebilecek olan bu sonuç, mevcut tek parti AK Parti iktidarının süreceğine işaret ediyor. Tek parti iktidarını ekonomi açısından olumlu gören mali piyasalar bu sonucu olumlu algılayacaktır zira piyasalar zayıf bir evet (yüzde 52-53) sonucunu fiyatlıyordu. Bu nedenle mali piyasaların olumlu bir seyir izleyeceğini, küresel mali piyasalara göre daha iyimser bir trend izleyeceğini tahmin ediyorum. Hisse senedi piyasasının hatırı sayılır bir oranda değer artışı kaydedeceğini, TLnin değer kazanacağını ve faizlerde de bir miktar düşüş olacağını öngörüyorum.

Cheuvreux ekonomisti Simon Quijano Evans da, Bu kadar güçlü bir güvenoyu çıkması, piyasaların gelecek yılki seçimlerde tek parti hükümeti kurulacağına yönelik beklentilerini güçlendirdi. Sonuç olarak Türk hisse senetleri ve döviz güçlü seyrini sürdürecektir. diye konuştu.


Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral: İşsizlik yüzde 10un altına düşer
Türk halkı referandumda tercihini değişim ve demokrasiden yana kullandı. Kararın sonucu siyasi parti meselesi olarak görülmemeli. Bundan sonra yapılması gereken millet olarak kardeşlik ve dayanışmanın artırılması. İş dünyasının morali önümüzdeki dönemde artacak. Sandıktan çıkan sonuç istihdamı artıracak. İstihdamdaki artış işsizlik oranlarının yüzde 10un altına inmesi için de önemli bir eşik olacaktır.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş: Ekonomik gelişme hızlanacak
Türk milleti dün gerçekleştirilen referandumda büyük sağduyu örneği göstererek tercihini ortaya koydu. Bizler iş dünyası olarak her zaman Türkiyenin istikrarından, Türkiyenin ekonomik gelişmesinden, zenginleşmesinden ve refahın tabana yayılmasından yana olduk. İnanıyorum ki halkımızın onayladığı bu anayasa değişiklikleriyle Türkiye sadece daha demokratik bir ülke olmakla kalmayacak, aynı zamanda ekonomik gelişmesi hızlanacak ve istikrarını muhafaza edecek.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner: TÜSİAD yeni anayasa istedi
Seçmen ve toplum iradesini yansıtan referandumun sonucu saygıyla karşılanmalı. TÜSİAD referandum sonucundan bağımsız olarak, Türkiyenin yeni anayasaya ihtiyacının canlı kalacağını pek çok kez dile getirdi. Yeni anayasa, tüm vatandaşlarımızın farklılıklarıyla bir arada yaşama iradesini temsil eden, ileri demokrasilere örnek teşkil edebilecek, vatandaşla iletişim gücü yüksek ve yenilikçi bir toplum sözleşmesi niteliği taşımalı.

Zaman
Etiketler:  referandum oy ekonomi piyasa 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik