Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim Pili 60 bin kat küçülttüler

Pili 60 bin kat küçülttüler

Giriş Tarihi: 5 Ağustos 2011 Cuma 10:05
Pili 60 bin kat küçülttüler

Onu görebilmek için güçlü bir mikroskopa ihtiyacınız olacak! İşte dünyanın en küçük pili...

Kuşkusuz son yıllarınen önemli ürünlerden biri de, belki de en önemlisi, enerji. Enerjiyle beraber onu saklaması ve kullanması ise başlıbaşına bir iş. Bu yüzden de pillerin üzerinde duran araştırmacılar, her geçen gün daha başka bir keşif ya da uygulamayla haberlere konu oluyorlar. Rice Üniversitesi'nden araştırmacılar dünyanın en küçük pilini geliştirmeyi başardı.

Bir bakteriden altı kat daha ince olan bu pil tabii ki şimdilik yalnızca çok küçük boyutlardaki cihazlara güç verebiliyor. Bir AAA pilden 60 bin kat daha küçük olan bu piller aslında bir batarya ve bir kerede pillerden daha fazla güç verebilen süper kapasitörler arasında bir yerde tanımlanıyor.

Dünyanın en küçük pili şu an için başlangıç aşamasında ve 20 dolumdan sonra performansı düşmeye başlıyor. Yeni geliştirilen bu piller, tıp alanında, biyolojik alıcılarda ve mikroskopik kablosuz ağlarda kullanılacak.

HÜRRİYET

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com