Advert
Advert
Advert

Pijan aşiretinde barış birlikteliği

Suruç ilçesinde Pijan aşiretine mensup aynı aile arasında 15 yıl önce başlayan husumet, Suruçlu Abdülkadir Yahlizade'nin araya girmesiyle barışla sonuçlandı.

Pijan aşiretinde barış birlikteliği
Pijan aşiretinde barış birlikteliği

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesinde 2000 yıllarında Pijan aşiretine mensup Şahin aileleri arasında başlayan ve aynı aileden bir kişinin öldürülmesiyle başlayan kan davası barışla sonuçlandı.

15 yıl önce bir kişinin ölümüyle başlayan husumetin ardından aile arasında başlayan kan davasının başka ölümlere yol açmasını önlenmek için ilçenin ileri geleni Yahlizade, taraflar arasında girişimlerde bulundu. Yapılan görüşmelerin ardından her iki ailenin de barışmayı kabul etmesi üzerine, Abdulkadir Yahlizade kendi köyü olan Yeşilce köyünde kıl çıdarlar açarak barış yemeği düzenledi.


Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı barış yemeğinde Yahlizede, Barış ve kardeşliğe vurgu yaptı. Kanın kanla yıkanmayacağını belirten Yahlizade; "Bu coğrafya, bu huzur ortamı bu tür hadiselerle anılmak istemiyor. İslami emir ve yasakları yaşayan siz değerli insanlar, cahiliye toplumların davası olan kan davaları artık son bulacak. Buna benzer hadiseler toplumun önde gelenlerin katkısı ile geride bırakacağız” dedi.

 

Haber: Ahmet Akbaş 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İsme öztekin     2016-11-15 Bu tür barışlara vesile olan başta pijan aşiretinin ileri gelenlerinden ve değerli amcamız Abdulkadir yahlizadde olmak üzere Allah hepsinden razı olsun sonsuz teşekkürlerimi sunarım
ŞAHİN     2014-08-18 ABDULKADİR YAHLİZADE AĞA OĞLUDUR HERZAMANKİ GİBİ KENDİNE YAKIŞANI YAPMIŞTIR.ALLAH RAZI OLSUN
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle