Advert
Advert
Advert

Abdullah Yıldız; “Peygamber Efendimiz her alanda rol model alınmalı”

Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde Kutlu Doğum münasebetiyle düzenlenen etkinlikte konuşan Araştırmacı-Yazar Abdullah Yıldız, Hz Muhammed'in hayatın her alanında rol model alınması gerektiğini söyledi.

Abdullah Yıldız; “Peygamber Efendimiz her alanda rol model alınmalı”
Abdullah Yıldız; “Peygamber Efendimiz her alanda rol model alınmalı”

 

Aktif Gençlik Kulübü tarafından Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde Kutlu Doğum münasebetiyle bir etkinlik düzenlendi. Osman Bey Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi Konferans salonunda etkinlik, saat 13.00'de Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Ardından Aktif Gençlik Kulübü Başkanı Veysel Arslan’ın açılış konuşması yaptı. Daha sonra etkinliğe katılan Araştırmacı-Yazar Abdullah Yıldız, bir konuşma yaptı.

Hz Muhammed'in hakkında çok kullanılan bazı kavramların içinin boşaltıldığı endişesini taşıdığını belirten Yıldız, “Bunlardan birisi çok sık kullandığımız Enbiya suresinin 107’nci ayeti ‘biz seni âlemlere rahmet olarak gönderdik’ ama âlemler derken hemen zihnimize ilk yerleştirilen bir kavram var 18 bin âlem deriz. Genellikle bunu insanların dışındaki cinlere, hayvanata, meleklere kısaca bildiğimiz bilemediğimiz âlemlere havale ederiz. Oysa biz insanların, biz Müminlerin-Müslümanların hayatının içinde bulunan aile hayatı bir âlemdir, ticaret bir âlemdir, siyaset bir âlemdir. Kan dolaşım sistemimiz, işitme organımız, duygu dünyamız bir âlem çoğaltabiliriz. Bütün bu âlemler için Efendimizin varlığı, bizatihi getirdiği mesaj bir rahmettir.” dedi.

Hz Muhammed'in her alanda örnek alınması gerektiğini belirten Yıldız, şöyle devam etti: “Benim Peygamberim, devlet adamı, diplomat, savaş peygamberi, ticaret ehli, namazda da örnek, her alanda örnek. O yüzden bu usve-i hasene yani örneklik konusunu belli alanlara daraltarak Peygamberin misyonunu yıpratmaya, çarpıtmaya hakkımız yok." diye konuştu.

Yıldız, "Bir başka kavram da güzel ahlak meselesidir. Müşriklerin mecnun dediği Peygamberimize Allah, ‘sen deli (mecnun) değilsin. Yakında kimin deli, kimin akıllı olduğunu onlar da görecek, sen de göreceksin.’ diye moral veriyor. Sakın yalancılara, inkârcılara, günahkârlara, hayrı engelleyenlere sakın boyun eğme diyor. Nedir bu? Fikir mücadelesinde, tevhit mücadelesinde, iman mücadelesinde eğilmeyen dik duran bir Peygamberin en güzel ahlakı demektir. Kısacası, Peygamber Efendimiz tevhit mücadelesinde, cephede, savaşta yani hayatın her alanında rahmet, en güzel rol modelimiz ve en yüce ahlak sahibidir.”

Daha sonra Özlem Ajans sanatçılardan Bilal Güler’in seslendirdiği ilahilerle devam eden etkinlik, son olarak yapılan dua ile son buldu.

Etkinliğin ardından Yıldız, kurulan kitap standında kitaplarını imzaladı. (Mehmet Demir, Hüseyin Yetmiş-İLKHA))

 

Peygamber Efendimiz her alanda rol model alınmalı harran üniversitesi akil gençlik kulubu abdullah yıldız
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte çipli kimlik kartlarını basan kalpazanlara baskın
Sahte çipli kimlik kartlarını basan kalpazanlara baskın
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı