Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Petrol fiyatları son üç yılın zirvesinde

Petrol fiyatları son üç yılın zirvesinde

Batılı ülekeleri ile İran arasındaki gerilim en çok petrol fiyatlarını vurdu. Fiyatlar son üç yılın en yüksek seviyesinde...

Giriş Tarihi: 2 Mart 2012 Cuma 11:48
Petrol fiyatları son üç yılın zirvesinde
İran'la yaşanan gerilim ve Orta Doğu'daki istikrarsızlıklar artış eğilimi gösteren petrol fiyatı son 43 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Petrolün varil fiyatı son 43 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Petrol fiyatlarındaki son sıçramada Suudi Arabistan'daki bir petrol boru hattında patlama yaşandığı haberlerinin etkili olduğu tahmin ediliyor.

New York borsasında Brent tipi petrolün varil fiyatı 5 dolar 74 centlik artışla 128 dolar 40 centten işlem gördü. Suudi yetkililerin patlama haberlerini yalanlamasının ardından Asya piyasalarındaki petrol fiyatlarında düşüş yaşandı.

Petrol fiyatlarındaki yükselişte İran'ın nükleer programına ilişkin gerilimin yanısıra Orta Doğu'da yaşanan istikrarsızlıklar da rol oynuyor. Perşembe günü tırmanışı tetikleyen ise İran medyasının Suudi Arabistan'daki bir petrol boru hattında patlama yaşandığı haberi oldu. ABD ve müttefikleriyle Tahran arasında İran'ın nükleer programı nedeniyle uzun süredir devam eden bir gerilim var.

ABD İran'ın petrol ihracını hedef alan yaptırımları yaşama geçirirken, Avrupa Birliği de İran'dan petrol ithali konusunda yeni yasaklar açıkladı.

İran ise yaptırımların artması durumunda Körfez petrolünün Batı pazarlarına çıkışında kilit öneme sahip Hürmüz Boğazı'nı kapatabileceği uyarısında bulunmuştu.

Uzmanlar, bu gelişmelerin petrol arzı konusundaki belirsizlikleri derinleştirdiğini, son patlama haberinin de yeni bir endişe yarattığını söylüyor.

İran petrolünün büyük alıcıları arasında Çin, Japonya, Hindistan ve Güney Kore de bulunuyor.

ABD bu ülkeleri, Tahran üzerinde baskı kurmak için İran'dan petrol ithalini azaltmaya ikna etmeye çalışmıştı.

Ancak bu ülkeler, İran'dan diğer petrol ihracatçısı ülkelere yönelmeleri durumunda talebin artmasına bağlı olarak fiyatların da yükselmesinden kaygılı.

Kaynak: BBC Türkçe
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com