Advert
Advert
Advert

Peşmerge, ÖSO ve PYD komutanları Kobani'de buluştu

Şanlıurfa Suruç’ta 2 gün bekledikten sonra Kobani’ye giren peşmerge güçleri, Özgür Suriye Ordusu ve PYD güçleriyle bir araya gelerek IŞİD’e karşı mücadelede görüş birliğine vardı.

Peşmerge, ÖSO ve PYD komutanları Kobani'de buluştu
Peşmerge, ÖSO ve PYD komutanları Kobani'de buluştu

Kobani’ye giren peşmerge güçleri, kentte IŞİD terör örgütüne karşı mücadele eden ÖSO ve PYD ile bir araya geldi. Kentin batısında karargah kuran peşmerge farklı noktalarda mevzilenerek IŞİD hedeflerini bombalamaya başladı.

3 KOMUTAN BİR ARADA
Star gazetesinden Şeyhmus Çakan, peşmergenin Kobani’ye geçtikten sonra ÖSO ve YPG güçleriyle yaptığı ilk toplantı sırasında çekilen fotoğraflara ulaştı.

 

ÖSO Komutanı Abıd Cebbar Ekidi, Peşmerge Komutanı Ahmed Gerdi ve PYD’nin Özsavunma Bakanı İsmet Şêx Hesen ilk kez bir araya geldi.

"IŞİD'İ KISA SÜREDE BASTIRDIK"
Komutanların toplantısında IŞİD operasyonları üzerinde görüş birliğine varıldı. Ahmed Gerdi, “YPG’yle aramızda güçlü bir işbirliği var. Çatışmalara katıldık, IŞİD’i kısa sürede bastırdık ve silahlarına el koyduk” dedi.

GENİŞ ÇAPLI SALDIRI HAZIRLIĞI
Geniş çaplı bir saldırıya hazırlandıklarını ifade eden Gerdi, YPG ve ÖSO ile aralarında güçlü bir işbirliği olduğuna dikkat çekti.

Kobani Kantonu Özsavunma Bakanı İsmet Şêx Hesen, gelen Peşmergeleri kutladıklarını belirterek, buluşmayı tarihi bir gün olarak niteledi. Hesen, “Öncelikle gelen bütün Peşmergelere hoş geldiniz diyorum. Gelişiniz bütün Kürt halkını sevindirdi. Bugün tarihi bir gündür” dedi.

"IŞİD YOK OLANA KADAR KOBANİ'DEYİZ"
PYD ve Peşmerge güçleriyle yaptıkları toplantıyla ilgili bilgi veren ÖSO Komutanlarından Hacı Abdullah ise Kobani’deki silahlı güçlerinin birlikte hareket ettiğini vurgulayıp şunları söyledi:

“IŞİD yok olana kadar Kobani'deyiz. Düşmanlarımız bizi bir araya getirdi. Kanımızı ve canımızı da vermeye hazırız. Hedefimiz düşmanları bu topraklardan çıkarıp, evlerini yurtlarını terk etmek zorunda kalan insanların tekrar topraklarına dönmesini sağlamaktır.”

Peşmerge ÖSO PYD Kobani
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu