Advert
Advert
Advert

Peşmerge hazır saldırı için bekliyor

Peşmergenin Kobani'ye geçişinin ilk gününde de IŞİD ile YPG arasındaki şiddetli çatışmalar devam ederken Peşmergenin IŞİD'e ait noktalara saldırı için YPG'den bilgi beklediği belirtildi.

Peşmerge hazır saldırı için bekliyor
Peşmerge hazır saldırı için bekliyor

Suriye’nin Kobani kentinde IŞİD ile YPG arasında yaşanan şiddetli çatışmalar devam ediyor. Dün gece Peşmergenin geçişinin çatışmaları nasıl etkileyeceği merakla beklenirken çatışmalar bugün de devam etti.

Peşmergenin Kobani’ye geçişinin ilk gününde IŞİD, sabahın erken saatlerinden itibaren Mürşitpınar sınır kapısına yoğun havan topu atışı yaptı. Yapılan saldırılardan dolayı Mürşitpınar sınır kapısı bölgesinde beyaz toz bulutu oluştu. Sınır kapısını kaybetmek istemeyen YPG ise elindeki silahlarla karşılık vermesi şiddetli çatışmalara sebep oluyor.

Sabah saatlerinde sınır kapısı bölgesinde yoğunlaşan çatışmalar öğle saatlerinden sonra kentin güney ve batısına kaydı. Yer silah seslerinin duyulduğu batı bölgesine havan topu mermilerinin düştüğü görüldü.

Peşmerge saldırı için YP’den bilgi bekliyor

Kobani’ye geçerek  YPG’ye yardım etmesi düşünülen Peşmergelerin özellikle YPG’nin kontrolünde bulunan batı bölgesine yerleştirildiği belirtildi. Kobani’ye geçen Peşmerge YPG ile koordineli hareket edecek. Bölgeye yabancı olan Peşmergenin geçişin ilk gününde savaşma isteğinin YPG’nin nokta belirleme sebebiyle reddettiği ifade edilirken Peşmergenin ağır silahlarla saldıracağı noktaların belirlenmesi için de çalışmaların yapıldığı belirtildi.

Yüzlerce kişi Kobani mitingi yerine tepelere çıktı

Kobani’de şiddetli çatışmalar yaşanırken sınır bu tarafında ise HDP’liler Kobani’ye destek adı altında miting düzenledi. 1 Kasım Kobani Günü nedeniyle kepenklerin tekrar kapatıldığı Suruç’ta esnaf yine işyerlerini açamadı. Defalarca basit bahanelerle kepenk kapatma eylemlerini doğru bulmayan Suruçlu esnaf ise saldırılara hedef olmamak için sessiz kalmayı tercih ediyor. Sınıra yakın miting düzenlenmesine rağmen yüzlerce kişinin miting yerine yüksek tepelere çıkarak çatışmaları izlediği görüldü.

Sınıra yakın bölgeye yoğun güvenlik önlemleri alındı

Mitingin düzenleneceği sınıra yakın köylere giden Mürşitpınar Mahallesi yolunda sıkı güvenlik önlemleri alındığı görüldü. Atmanek köyüne yakın bir noktada duran güvenlik güçleri, güvenlik gerekçesiyle yolu trafiğe kapattı. Köy yollarının kapatılması üzerine birçok kişi tarlalardan geçerek sınıra yakın bölgedeki tepelere gelerek çatışmaları izledi. Tepede bulunanları tepeyi boşaltma yönünde uyaran güvenlik güçleri, daha sonra gruba müdahale etmeden ayrıldı.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle