Advert
Advert
Advert

Periscope 1 yaşına girdi! Periscope nedir? Periscope nasıl kullanılır?

Twitter’ın canlı yayın olarak kullanıcısına sunduğu olan uygulaması Periscope 1 yaşına girdi. Son zamanların en çok konuşulan uygulamalar arasında olan Periscope ilk yılına dair bazı bilgiler paylaştı. Periscope nedir? Periscope nasıl kullanılır? Canlı Yayın Nasıl Yapılır? nasıl kullanılır gibi soruların cevabı haberimizde!..

Periscope 1 yaşına girdi! Periscope nedir? Periscope nasıl kullanılır?
Periscope 1 yaşına girdi! Periscope nedir? Periscope nasıl kullanılır?

Twitter’ın canlı yayın uygulaması Periscope 1 yaşına girdi. Son zamanların en çok konuşulan uygulamalar arasında olan Periscope ilk yılına dair bazı bilgiler paylaştı. İşte detaylar…

İranlı girişimci Kayvon Beykpour tarafından geliştirilen ve 2015 yılında Twitter tarafından 100 milyon dolar karşılığında satın alınan canlı yayın uygulaması Periscope 1. yaşını kutluyor.

Popüler canlı yayın uygulaması Periscope, koskoca bir seneyi arkasında bırakırken bir çok canlı yayın uygulamasını da geride bıraktı. Uygulama kısa sürede dünya çapında kullanıcılar tarafından büyük ilgi gördü. Türkiye’de de oldukça hızlı benimsenen canlı yayın uygulaması 1 yıl içerisinde kendini sürekli geliştirdi.

 

Periscope, geride bıraktığı ilk yılına dair bazı verileri de açıklamayı ihmal etmedi. Yapılan açıklamaya göre bugüne kadar Periscope üzerinden tam 200 milyon canlı yayın yapılmış. Kullanıcıların her gün toplamda 110 yıla denk gelen bir süre kadar canlı yayın izliyor.

Twitter’ın canlı yayın uygulaması Periscope için açıklanan veriler, uygulamanın kendi türünde lider olduğunu kanıtlar nitelikte. Ancak uzun vadede yerini koruyup koruyamayacağı ilerleyen dönemlerde belli olacak. Yakında YouTube’un canlı yayın uygulaması olan YouTube Connect’in yayınlanmasıyla Periscope’un kullanıcı sayısında değişiklik olup olmayacağı merak konusu.

İndir.com tarafından hazırlanmıştır.

Nasıl Kullanılır?

Periscope’u kullanmak için ilk önce Twitter hesabınızın olması gerekiyor. Twitter ile Periscope'a giriş yaptıktan sonra uygulamayı kullanmaya başlayıp canlı yayınlar yapabilirsiniz.

Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Periscope üzerinden canlı yayın yapmak için; uygulamanın alt bölümünde bulunan kamera simgesine tıklamanız gerekiyor. Bu bölüme tıkladıktan sonra; canlı yayınınızın gizli olup olmayacağını, konumun bildirilip bildirilmeyeceğini ve Twitter’da paylaşılıp paylaşılmayacağını seçip “Start Broadcast”e tıklayıp canlı yayına başlayabilirsiniz.

Periscope'un ayarlar bölümündeki Autosave seçeneği ile canlı yayınlarınızı telefonunuza da kaydedebilirsiniz.

Takipçilerinizi Yönetin

Periscope yine Twitter gibi takipçi üzerine kurulu bir sistem. Periscope’ta istediğiniz kişiyi takip edebilir, engelleyebilir ve takipçileriniz canlı yayına başladığında bildirim almanızı sağlayabilirsiniz. Canlı yayınlarda kullanıcılardan anlık mesaj alabilir ve etkileşimde bulunabilirsiniz.

iOS için Periscope’u burdan ve Android için Periscope’u buradan ücretsiz indirebilirsiniz. (Shiftdelete)

Periscope kapatılacak mı?

Türkiye’de yakında başlayacak spor Toto Süper Lig maçlarının ve diğer şifrelenmiş içeriklerin yine Periscope ve benzer programlar aracılığıyla tüm kullanıcılara ulaşacağına işaret eden Avukat Kürşat Ergün, şu bilgileri verdi: “Canlı yayın uygulamaları hukuka aykırı olarak kullanıldığında telif sorunları başta olmak üzere birçok hukuki sorun ortaya çıkar.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta sorumlu olan tek unsurun Periscope olmadığıdır. Canlı yayınları hukuka aykırı bir şekilde gerçekleştiren ya da direkt olarak hukuka aykırı içerikleri yayınlayan kullanıcılar ihlali gerçekleştiren kişiler olduğundan direkt olarak sorumludurlar.

Periscope her ne kadar bu tür yayınlara izin veren ya da denetlemeyen bir uygulama olsa da hukuka aykırı yayınları yapan kullanıcılar kendisi olduğu için asıl ihlali gerçekleştiren kişiler kullanıcılar olmaktadır” şeklinde konuştu.

Twitter’ın kullanıcıların mobil cihazları ile canlı yayın yapmalarına izin veren uygulaması Periscope, son dönemde bir hayli popülarite kazanan bir uygulama. Periscope üzerinden kolaylıkla herkes canlı yayın yapabiliyor.

Kaynak: shiftdelete

Periscope 1 yaşıda Periscope nedir Periscope nasıl kullanılır Periscope Canlı Yayın Periscope Canlı Yayın yapmak Periscope
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı