Advert
Advert
Advert

Perakende satış yüzde 0,5 arttı

TUİK yaptığı açıklamada perakende satış hacminin bir önceki aya göre yüzde 0,5 arttığını belirti.

Perakende satış yüzde 0,5 arttı
Perakende satış yüzde 0,5 arttı

TUİK Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında arttığını belirtti. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde0,3 azaldı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde2,1 arttı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 2,0 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,9 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,8 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 4,9 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde1,1 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde4,4 arttı.

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde2,3 arttı
Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde3,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde6,1 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde5,0 azaldı.

 

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde6,8 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,2 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde12,4 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 5,5 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 21,8 arttı.

Perakende ciro bir önceki aya göre yüzde 0,5 arttı
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde0,5 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde1,1 azaldı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,2 arttı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,7 azaldı.

 

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde10,3 arttı
Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2014 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde10,3 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde14,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde15,0 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde1,0 azaldı.(İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret