Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Perakende satış hacmi azaldı

Perakende satış hacmi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre, perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 azaldı.

Giriş Tarihi: 6 Kasım 2015 Cuma 10:40
Perakende satış hacmi azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,3 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,4 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,3 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 4,5 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 2,5 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3,0 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,8 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 1,5 azaldı.

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 azaldı

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,9 arttı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,8 azaldı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 8,2 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 10,7 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 10,2 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 13,2 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,8 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 5,3 arttı.

Perakende ciro bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,6 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,9 azaldı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 18,4 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 4,0 azaldı.

Perakende satış hacmi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,5 arttı.

Perakende ciro bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,1 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,1 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,5 arttı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Memura karne ve ek zam geliyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com