Advert
Advert
Advert

Penguene Suç Duyurusu

Penguene Suç Duyurusu
Penguene Suç Duyurusu

Diyanet-Senden Penguene Suç Duyurusu

İslama karşı hakaret içeren karikatüre yer veren Penguen dergisine Diyanet-Senden çok sert tepki geldi.

Diyanet-Sen, karikatürleri yayınlayan Penguen dergisi ve karikatürlerde imzası olan karikatürist hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.


Diyanet-Sen suç duyurusu dilekçesinde, Penguen Yazı İşleri Müdürü Faruk Kaya ve karikatürist Bahadır Baruter’in Türk Ceza Kanunu (TCK)'nun 125. maddesi olan "Dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle basın yoluyla alenen hakaret" ve 126 maddesi olan "Halkın bir kesimini diğer kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve alenen aşağılama" maddeleri çerçevesinde yargılanmalarını talep etti.


Sendika Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar ise "çirkin saldırıyı" kınadı ve "her platformda bu tür küstahlıklarla mücadele edeceklerini" açıkladı. Bayraktutar, söz konusu dergiyi almanın da bu çirkinliklere ortaklık etme anlamına geldiğini belirterek, boykot çağrısında bulundu.


Sendika genel merkezinde konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “Müslümanlar Hazreti Muhammed (sav)’in dünyaya teşrif edişinin yıl dönümü sebebiyle kutlanan Mevlid Kandili’ni dualarla idrak ederken, eş zamanlı olarak kutsallarımıza hakaret edilmesini şiddetle kınıyoruz. Bu yapılan mizah değil açıkça alçaklık ve provokasyondur. Dinimize böylesine saldıranlara söylenecek tek söz içimizdeki Danimarkalılardır. Danimarka’da Peygamber Efendimiz (sav)'in karikatürünü çizerek büyük bir küstahlığa imza atanlar ile bu çirkinliğe imza atan Penguen dergisi; İslam aleyhtarlığına dayalı çirkin siyasetleri ile aynı merkeze hizmet etmektedirler.” dedi.


“Saygısızlık ve hakaret içeren çirkin karikatürleri yayınlayanlar, İslam karşıtı karanlık yapılar ile el ele vererek kaos üretme peşindeler” diyen Bayraktutar, “Bu bir ihanettir ve kabul edilmesi mümkün değildir. Kimse bu tür çirkinlikler karşısında bizden sessiz kalmamızı beklemesin. Gerekli en sert tepki verilmeli ki bu küstahlıklar bir daha yaşanmasın. Bu çirkin saldırı hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduk ve her platformda bu çirkinliğe imza atanları kınayacağız.” dedi.


“Bazı medya kuruluşlarının ifade özgürlüğünü bahane ederek bu çirkin olay karşısında susmasını ve bu tür saygısızlıkları haklı göstermeye çalışmasını da şiddetle kınıyorum.” diyen Bayraktutar, “İslam karşıtlığı karşısında sessiz kalanların o karikatürde imzası olanlardan hiçbir farkı yoktur. Bu çirkin saldırıyı yapanlar derhal açık ve net bir dille Müslümanlardan özür dilemek zorundalardır. Halkımız ise İslam’a nefret dolu biçimde saldırılmasına sessiz kalmamalı, tepkilerini boykot ederek göstermelidirler.” şeklinde konuştu.

medyadan

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret